Trump przyjął łapówkę od TikTok? W tle zakupy memecoina prezydenta za 300 mln USD!

Trump przyjął łapówkę od TikTok? W tle zakupy memecoina prezydenta za 300 mln USD!

Chińska platforma społecznościowa TikTok stanowczo zaprzeczyła, jakoby miała jakikolwiek związek z zakupem oficjalnego memecoina prezydenta USA, Donalda Trumpa. Oświadczenie pojawiło się w odpowiedzi na kontrowersyjne oskarżenia kongresmena Brada Shermana.

TikTok przyjął 300 mln USD łapówki?

Brad Sherman, członek Izby Reprezentantów z ramienia Partii Demokratycznej znany z krytyki Bitcoina i kryptowalut, publicznie oskarżył chińskich właścicieli TikToka o rzekomy zakup memecoina Official Trump (TRUMP) na kwotę 300 milionów dolarów. Jego zdaniem transakcja miałaby być „łapówką” dla Trumpa w zamian za kolejne przesunięcie zakazu TikToka w USA. Sherman podkreślił, że amerykańskie prawo pozwala na tylko jedno przedłużenie terminu sprzedaży lub zakazu TikToka, więc według niego trzecie przesunięcie — podpisane ostatnio przez Trumpa — jest nielegalne i dowodzi korupcji.

TikTok zaprzecza

Na zarzuty szybko odpowiedziało oficjalne konto TikTok Policy na platformie X. W oświadczeniu firma napisała wprost:

Panie kongresmenie, twierdzenie, że właściciele TikToka kupują ‘Trump Coin’, jest jawnie fałszywe i nieodpowiedzialne. Nie odzwierciedla nawet treści pisma, które sam Pan podpisał w zeszłym miesiącu.

Pojawiło się jednak pewne zamieszanie. Sherman najprawdopodobniej odnosił się do raportów o spółce GD Culture Group, notowanej na Nasdaq, która ogłosiła w maju plany zakupu TRUMP memecoina i Bitcoina o łącznej wartości 300 mln dolarów. GD Culture nie jest formalnie powiązana z TikTokiem ani z jego właścicielem ByteDance, ale wykorzystuje TikToka do publikacji treści wzbogaconych o sztuczną inteligencję.

Sherman strzela kulą w płot

Wielu komentatorów w sieci podważyło wiarygodność zarzutów Shermana, wskazując, że nie ma dowodów na powiązania TikToka z GD Culture Group. Część internautów uznała oskarżenie o „łapówkę” za polityczną zagrywkę i odgrzewanie wątku banowania TikToka na potrzeby walki wyborczej. Nie brakowało też krytyki samego Shermana, znanego z prób delegalizacji kryptowalut — w 2019 roku otwarcie domagał się całkowitego zakazu krypto w USA, argumentując, że mogą zagrozić dominacji dolara.

Trump stawia na stablecoiny

Z kolei administracja Trumpa od dawna obiera zupełnie inną strategię. Prezydent i jego zespół podkreślają, że chcą wspierać rozwój stablecoinów powiązanych z dolarem, widząc w tym sposób na umocnienie pozycji USD w globalnym systemie finansowym. Na razie społeczność krypto pozostaje sceptyczna wobec teorii Shermana. Choć kurs memecoina TRUMP nie odnotował gwałtownych ruchów po tej medialnej burzy, temat powiązań polityki, kryptowalut i chińskich platform z pewnością jeszcze powróci w kampanii wyborczej.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz