Transakcji coraz mniej. W tej branży tak źle nie było od siedmiu lat

Z najnowszego raportu opracowanego przez firmę analityczną CB Insights wynika, że finansowanie przedsięwzięć typu fintech na całym świecie spadło do najniższego poziomu od siedmiu lat.

Jednocześnie Stany Zjednoczone były jedynym krajem, w którym odnotowano wzrost inwestycji w fintech w pierwszym kwartale 2024 roku.

Fintech przeżywa trudny okres

Fintech (ang. „financial technology”, czyli technologia finansowa) to obszar, który łączy technologię z usługami finansowymi w celu poprawy efektywności, wydajności i dostępności usług finansowych. Dziś fintech to m.in. płatności mobilne, zautomatyzowane doradztwo finansowe, kredyty online, crowdfunding, blockchain, technologie ubezpieczeniowe, technologie związane z przestrzeganiem regulacji i wiele innych. Głównym celem fintechu jest zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki konsumenci, firmy i instytucje finansowe korzystają z usług finansowych poprzez wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Eksperci CB Insights oceniając pierwsze trzy miesiące 2024 r. określili je mianem „mieszanych” i zwrócili uwagę, że przez osiem minionych kwartałów z rzędu mieliśmy do czynienia ze spadkiem transakcji kapitałowych. Sytuacja na rynku została w pewien sposób zrównoważona dzięki zyskom pochodzącym z kilku ogromnych transakcji, w tym inwestycji Amazona w Anthropic AI – wyceniono ją na kwotę 4 miliardów dolarów.

Z opracowanych przez agencję danych wynika, że finansowanie venture w pierwszym kwartale 2024 r. wyniosło 58,4 mld USD. Jest to wzrost o 11 proc. netto licząc kwartał do kwartału (w czwartym kwartale 2023 r. było to 52,8 mld USD). Wiele wskazywałoby więc na to, że istnieje możliwość odbicia. Z drugiej strony wartość całego rynku jest dziś dużo niższa – o 21 proc. w zestawieniu z pierwszym kwartałem 2023 roku i aż o 62 proc. porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku. Straty są więc kolosalne. Widać to zresztą po liczbie nowych „jednorożców”, czyli startupów, które osiągnęły wartość rynkową wynoszącą co najmniej 1 miliard dolarów przed wejściem na giełdę. W pierwszym kwartale 2024 roku było ich zaledwie 19. Dla porównania, w IV kwartale było ich 23 – daje to więc spadek w wysokości 17 proc. licząc kwartał do kwartału.

Kontrole nie sprzyjają

Analitycy CB Insights zwracają też uwagę na fakt, że fintech nie radził sobie tak dobrze, jak inne sektory centure capital w minionym kwartale 2024 roku. Jak czytamy w raporcie, finansowanie spadło o 16 proc. licząc kwartał do kwartału między czwartym kwartałem 2023 r. a pierwszym kwartałem 2024 r.. To zaś sprawia, że obecna sytuacja na rynku venture fintech jest porównywalna do tej, z którą mieliśmy do czynienia w 2017 roku. Dodajmy, że w Stanach Zjednoczonych, a więc na najważniejszej scenie finansowania kapitału wysokiego ryzyka w sektorze fintech, spadek ten zbiegł się w czasie z wyjątkowo szczegółową kontrolą Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów nad relacjami bankowymi z firmami fintech.

BlockchainFintechKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz