Popularna giełda kryptowalut Zipmex, która działa w regionie Azji i Pacyfiku, podjęła decyzje o zawieszeniu działalności w Tajlandii.
Wiadomo już, że Zipmex Thailand zdecydował się na wstrzymanie działalności w Tajlandii w celu dostosowania się do wymogów regulacyjnych związanych z opłatą za papiery wartościowe i alternatywne.
Wiedz, że coś się dzieje
„Aby mieć pewność, że działalność przedsiębiorstwa Zipmex Firm Restricted (…) jest akceptowalna i zgodna z czynnikami określonymi przez tajlandzką SEC (Komisję Papierów Wartościowych i Giełd – przyp. red.), firma ma obowiązek na krótko zaprzestać kupna i sprzedaży oraz deponowania wszelkiego rodzaju majątku, efektywnie od 25 listopada 2023 r. od godziny 13:00” – napisano w opublikowanym wczoraj komunikacie. „Po 31 stycznia 2024 r., kiedy firma zawiesi wypłaty za pośrednictwem witryny internetowej i oprogramowania komórkowego, potencjalni klienci będą musieli skontaktować się z Buyer Assist w celu dokonania wypłat” – dodano.
Obecna, dość złożona pod kątem prawnym sytuacja Zipmexu,jest pokłosiem co najmniej kilku sytuacji, do których doszło w bieżącym roku. Jedną z nich były opóźnienia w spłacie swoich potencjalnych klientów w wyniku próby „maksymalizacji zwrotu dla kupujących”, co miało miejsce wiosną br. Ponadto firma w obliczu problemów z płynnością stanęła przed koniecznością przedłużenia moratorium na zadłużenie.
Przypomnijmy również, że 10 stycznia br. Zipmex stał się głównym celem dochodzenia prowadzonego przez tajlandzką Komisję ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w związku z naruszeniem lokalnych przepisów. SEC wyraził swoje obawy w związku z potencjalnymi konfliktami interesów i rzekomym niewłaściwym wykorzystaniem usług depozytariusza aktywów cyfrowych. W szczególności obawy te dotyczą kierowania klientów do jej oddziału w Singapurze, Zipmex Pte.
Zobacz też: Ripple zabezpiecza się na wszystkich frontach. Tym razem zadba o zarządzanie płynnością
Giełda kryptowalut i jej problemy
Co więcej, Zipmex stanął w obliczu trudności ze spłatą wierzycieli z powodu strat poniesionych w wyniku powiązań z pożyczkodawcami kryptowalut, takimi jak Babel Finance i Genesis. Na początku 2023 roku nie doszło również do skutku planowane przejęcie Zipmexu za 100 milionów dolarów przez firmę V Ventures.
Niepokojące wieści dotyczące Zipmexu odzwierciedlają obecną złożoną sytuację na rynku kryptowalut. Naciski regulacyjne i niestabilność finansowa stają się coraz bardziej widoczne, wpływając na giełdy i inwestorów. W miarę ewolucji rynku podmioty takie jak Zipmex znajdują się na rozdrożu i są zmuszone do poruszania się w złożonym otoczeniu regulacyjnym.
Może Cię zainteresować: