W Stanach Zjednoczonych trwają prace nad nowym aktem prawnym, którego celem jest ustanowienie kraju światowym liderem w gospodarce cyfrowej poprzez utworzenie wolnej od podatku Bitcoin Cyfrowej Strefy Ekonomicznej.
Inicjatywa, której przewodzi nowo utworzona grupa polityczna USABTC, opowiada się za wolną od podatku, w której Bitcoin może być przedmiotem obrotu i akumulacji bez podatków od zysków kapitałowych, ale z podatkiem od wykupu.
Na czym miałaby polegać Cyfrowa Strefa Ekonomiczna?
Według USABTC, inicjatywa mogłaby zabezpieczyć finansową przyszłość Stanów Zjednoczonych poprzez wspieranie odpornego i innowacyjnego środowiska gospodarczego, wykorzystując potencjał Bitcoina przy jednoczesnym utrzymaniu centralnej roli dolara.
Inicjatywa stanowi dużą zmianę w polityce gospodarczej – uznaje się bowiem, że że aktywa cyfrowe stają się coraz ważniejsze na całym świecie. Projekt miałby pomóc w rozwiązaniu problemów z wahaniami rynkowymi i niejasnymi zasadami, które przez długi czas dotyczyły kryptowalut i Bitcoina.
USABTC argumentuje, że bezpośredni rządowy zakup Bitcoina byłby zarówno niewykonalny, jak i politycznie nie do utrzymania. W związku z tym odobrym pomysłem byłaby Cyfrowa Strefa Ekonomiczna, w której transakcje Bitcoin mogą być przeprowadzane bez podatku, przy jednoczesnym włączeniu opodatkowanego procesu wykupu w celu zapewnienia generowania przychodów. Zdaniem pomysłodawców inicjatywy, oferowanie nieopodatkowanych zysków kapitałowych w strefie może przyciągnąć inwestorów i sprzyjać wzrostowi bogactwa w regulowanym środowisku.
USABTC twierdzi, że podatek wyjściowy od konwersji Bitcoinów z powrotem na tradycyjną walutę może zapewnić rządowi nowy strumień dochodów, który może przynieść korzyści zarówno skarbowi federalnemu, jak i stanowemu. W ramach planu przewidziano utworzenie systemu Bitcoin w warstwie 2, który zapewniłby wydajne i bezpieczne transakcje. Propozycja nakreśla również etapowe podejście do sposobu wdrożenia Cyfrowej Strefy Ekonomicznej w Stanach Zjednoczonych, począwszy od wydania przez prezydenta dyrektywy wykonawczej w celu upoważnienia do korzystania z Giełdowego Funduszu Stabilizacyjnego (Exchange Stabilization Fund, ESF) – narzędzia w ramach Departamentu Skarbu USA, pierwotnie ustanowionego przez Gold Reserve Act z 1934 roku.
Harmonogram jest już gotowy
Kolejne etapy obejmowałyby sporządzanie opinii prawnych, wysiłki legislacyjne i szeroko zakrojone działania publiczne w celu zapewnienia szerokiego zrozumienia i wsparcia. Odpowiednik urzędu skarbowego, czyli Internal Revenue Service, również miałby odegrać znaczącą rolę w ustanowieniu solidnych ram prawnych i zatwierdzeniu proponowanych ram podatkowych.
Zgodnie z obecnym planem, fazy wdrażania planu USABTC mają rozpocząć się w 2025 roku. Jeśli wszystkie zatwierdzenia legislacyjne i regulacyjne zostaną zabezpieczone, Cyfrowa Strefa Ekonomicznej może funkcjonować w pełnym zakresie do 2026 roku.