To jeszcze nie koniec? Terraform Labs złożyło wniosek o ochronę przed upadłością

Terraform Labs, firma stojąca za upadkiem tokenów cyfrowych terraUSD o wartości 40 mld USD w 2022 r., złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11.

„Złożenie wniosku pozwoli Terraform Labs na realizację planu biznesowego podczas nawigacji po toczących się postępowaniach sądowych, w tym reprezentatywnych postępowaniach sądowych toczących się w Singapurze i amerykańskich postępowaniach sądowych z udziałem Komisji Papierów Wartościowych i Giełd” – podała spółka w komunikacie.

Do Kwon gra na czas

Właścicielem 92 procent udziałów w Terraform Labs jest Do Kwon, a pozostałych ośmiu – współzałożyciel firmy Daniel Shin. Sędzia okręgowy Jed Rakoff powiedział w grudniu ub.r., że przedsiębiorstwo jest odpowiedzialne za sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych, a sprawa amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd przeciwko firmie musi zostać rozpatrzona przez ławę przysięgłych.

Do Kwon, który jest przetrzymywany w Czarnogórze za próbę opuszczenia kraju za pomocą fałszywego paszportu, stara się opóźnić proces cywilny. Rozprawa ma odbyć się 29 stycznia. Tymczasem Kwon chce ją odroczyć co najmniej do 18 marca, aby móc w niej uczestniczyć. – Proces ekstradycji pana Kwona w Czarnogórze jest na końcowym etapie i Czarnogóra może w każdej chwili zarządzić ekstradycję – oświadczył adwokat biznesmena, David Patton – W związku z tym rozumiemy, że pan Kwon może znaleźć się w Stanach Zjednoczonych już w połowie marca – dodał.

Zobacz też: Kryzys w Rosji. „-40 stopni? To zbyt zimno nawet dla nas”

Terraform Labs i wielki krach

O Kwonie i Terraform Labs zrobiło się głośno w maju 2022 r., gdy implozja terraUSD i jego siostrzanego tokena, Luna, wywołała krach na rynku kryptowalut. Obecnie Stany Zjednoczone i Korea Południowa dążą do jego ekstradycji biznesmena pod zarzutem oszustwa. Minister sprawiedliwości w Czarnogórze ma określić, który kraj ma w tej kwestii pierwszeństwo.

Amerykańskie biuro prokuratora na Manhattanie, które ścigało również Sama Bankmana-Frieda z FTX, oskarżyło Kwona o zorganizowanie oszustwa kryptowalutowego, które doprowadziło do strat w wysokości miliardów dolarów w kwietniu 2018 r. i maju 2022 r. Kwonowi postawiono również osiem zarzutów karnych. Chodzi m.in. o oszustwa związane z papierami wartościowymi. Mężczyzna jest również oskarżony o naruszenie zasad rynku kapitałowego w Korei Południowej.

– Stany Zjednoczone mają tendencję do nakładania surowszych kar na przestępców finansowych niż Korea, ale Kwon nie będzie w stanie uniknąć aresztowania, gdy tylko wjedzie do swojego kraju – uważa Choi Hwoain, koreański ekspert ds. kryptowalut.

Może Cię zainteresować:

Do KwonlunaSECterraTerraform Labs
Komentarze (0)
Dodaj komentarz