Niewłaściwe wykorzystanie Worldcoin, kontrowersyjnego projektu kryptowaluty przechwytującej tożsamość, jest przedmiotem dochodzenia w sprawie prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, które toczy się obecnie w Singapurze
W dniu wczorajszym Gan Kim Yong, wicepremier Singapuru i przewodniczący Monetary Authority of Singapore (MAS), poinformował o dochodzeniu prowadzonym w sprawie grupy osób oferujących sprzedaż i zakup kont i tokenów Worldcoin przez osoby trzecie.
Worldcoin pod lupą
Podczas dyskusji parlamentarnej Yong powiedział, że siedem osób jest objętych dochodzeniem policyjnym w sprawie oferowania usług związanych z Worldcoinem bez licencji, co jest uważane za przestępstwo na mocy ustawy o usługach płatniczych z 2019 r. – W oparciu o informacje przekazane MAS, Worldcoin nie wykonuje usługi płatniczej zgodnie z ustawą o usługach płatniczych. Jednak osoby, które kupują lub sprzedają konta i tokeny Worldcoin jako firma, mogą świadczyć usługi płatnicze – stwierdził Yong. Wyjaśnił on również , że konta i tokeny Worldcoin sprzedawane nielegalnie mogą być wykorzystywane do działań przestępczych, takich jak pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu.
Tymczasem na całym świecie trwa analiza systemu gromadzenia danych biometrycznych tęczówki Worldcoin. W 2023 r. organy regulacyjne w Indiach, Korei Południowej, Kenii, Niemczech i Brazylii wstrzymały gromadzenie danych z tęczówki oka i zbadały praktyki firmy w zakresie gromadzenia danych. Z kolei europejskie organy regulacyjne wskazały na potencjalne naruszenia standardów RODO. 18 marca 2024 r. Hiszpania stała się pierwszym krajem, który zakazał Worldcoin gromadzenia danych biometrycznych. Pomimo przeszkód, Worldcoin nadal pojawia się na nowych rynkach. 16 kwietnia br. projekt mógł się pochwalić imponującą liczbą ponad 10 milionów aktywnych użytkowników na dzień 16 kwietnia.
Singapur rozprawia się z przestępczością
Jak poinformował Yong, 7 sierpnia singapurska policja odradziła ogółowi społeczeństwa rozdawanie lub sprzedawanie swoich kont Worldcoin. – Konsumenci powinni uważać na zachęty do przeniesienia dostępu do swojego portfela tokenów płatności cyfrowych lub identyfikatora World ID, ponieważ konta te mogą być niewłaściwie wykorzystywane przez osoby trzecie. Przestrzegamy przed tym konsumentów – podkreślił. Ponadto zauważył, że organizacje, które obsługują wrażliwe dane osobowe, w tym dane biometryczne, muszą przestrzegać singapurskich ustaleń dotyczących ochrony danych i bezpieczeństwa, aby powstrzymać powiązane działania przestępcze.
Przypomnijmy, że celem projektu jest stworzenie zdecentralizowanego, globalnego systemu tożsamości wykorzystującego dane biometryczne i cyfrową walutę. Główną ideą jest zapewnienie każdemu na Ziemi dostępu do zweryfikowanej tożsamości cyfrowej i bezpłatna dystrybucja kryptowaluty (tokenów Worldcoin), szczególnie wśród osób bez dostępu do tradycyjnych usług bankowych. Podczas gdy skany tęczówki są wykorzystywane do weryfikacji tożsamości, Worldcoin podkreśla, że dane są hashowane i anonimizowane w celu zapewnienia prywatności. Koncepcja polega na tym, że zweryfikowani użytkownicy mogą następnie uzyskać dostęp do usług cyfrowych, które wymagają dowodu osobowości, przy jednoczesnym zachowaniu ich rzeczywistej tożsamości w tajemnicy.