Spółka Tether, znana kryptowaluciarzom przede wszystkim ze stablecoina USDT, postanowiła wejść w sektor sztucznej inteligencji (SI) i rzucić rękawicę firmom Big Tech. Planują stworzyć parasol ofertowy usług których elementem są właśnie algorytmy uczenia maszynowego. Czy to dobre newsy dla kryptowalut AI?
Tether wkracza w sektor AI
Inicjatywa Tether ma na celu opracowanie multimodalnych modeli AI o otwartym kodzie źródłowym i docelowo stanowi krok w kierunku demokratyzacji technologii AI. Zdaniem firmy, koncentrując się na przejrzystości i dostępności, Tether zajmie się niektórymi z najbardziej palących obaw w branży – a mianowicie monopolizacją technologii AI przez garstkę dużych korporacji i nieprzejrzystością otaczającą działanie tych technologii. Otwarte modele AI Tethera mogą posłużyć jako swoista przeciwwaga, wspierając bardziej sprawiedliwy i otwarty krajobraz dla rozwoju i zastosowań sztucznej inteligencji.
Na szczególną uwagę zasługują plany płynnej integracji rozwiązań AI z produktami rynkowymi. Sugeruje to holistyczne podejście, w którym sztuczna inteligencja nie będzie samodzielną ofertą, lecz osadzonym rozwiązaniem w całej gamie produktów Tether i nie tylko. Strategia ta może zwiększyć funkcjonalność i wydajność usług cyfrowych i finansowych, czyniąc je bardziej elastycznymi i intuicyjnymi dla użytkowników na całym świecie. Nacisk na wykorzystanie technologii zdaniem Tethera ma na celu sprostania rzeczywistym wyzwaniom jest zgodny z rosnącym zapotrzebowaniem na praktyczne, wpływowe rozwiązania technologiczne, które przynoszą korzyści całemu społeczeństwu.
„Sztuczna inteligencja jest gotowa zrewolucjonizować niemal każdy aspekt naszego życia, zarówno w świecie rzeczywistym, jak i cyfrowym” – twierdzi Paolo Ardoino, CEO Tethera. „Nasza inwestycja w Northern Data Group, znaną z odpornych i wydajnych technologii, doskonale wpisuje się w naszą wizję. Dzisiejsze ogłoszenie ustanawia nowy dział w ramach Tether, redefiniując granice AI i demokratyzując chroniącą prywatność otwartą technologię AI, jednocześnie wyznaczając branżowe standardy w zakresie innowacji, użyteczności i przejrzystości”.
Tether uruchomi też globalny program rekrutacyjny próbując przyciągnąć do siebie pulę talentów z najwyższej półki. W ten sposób spółka dąży do zbudowania zespołu zdolnego do pionierskich innowacji w tej dziedzinie. Zdaniem Ardoino skupienie się na kapitale ludzkim ma kluczowe znaczenie, ponieważ sukces tak ambitnych projektów zależy od kreatywności, wiedzy i wizji ludzi, którzy za nimi stoją.
Zobacz też: Poważna, „nienaprawialna” luka w zabezpieczeniach komputerów i tabletów! Pozwala wykraść nasze kryptowaluty
Blaski i cienie dla branży krypto
Ekspansja Tether w kierunku sztucznej inteligencji może mieć wpływ na całą branżę kryptowalut i szerszy ekosystem technologiczny. Dla branży kryptowalut oznacza to dojrzewanie i dywersyfikację ról odgrywanych przez kluczowych graczy. W szerszym ujęciu ruch ten może przyspieszyć konwergencję technologii blockchain i sztucznej inteligencji, otwierając nowe możliwości w zakresie innowacji, bezpieczeństwa i wydajności.
Chociaż możliwości są ogromne, nie można przeoczyć wyzwań. Integracja sztucznej inteligencji z produktami i usługami w sposób etyczny, przejrzysty i zorientowany na użytkownika wymaga starannej nawigacji po przeszkodach technicznych, regulacyjnych i etycznych. Co więcej, konkurowanie z uznanymi gigantami technologicznymi w przestrzeni sztucznej inteligencji wymaga nie tylko innowacji technologicznych, ale także partnerstw strategicznych, znajomości przepisów i przenikliwości rynkowej.
Może Cię zainteresować: