Ten rynek krypto bije rekordy, ale dopiero się rozkręca. Eksperci mówią o bilionach dolarów w przyszłości!

Tokenizacja aktywów rzeczywistych (RWA) właśnie przebiła 17 miliardów dolarów kapitalizacji – i to bez stablecoinów. Zdaniem ekspertów to tylko wierzchołek góry lodowej, bo do 2030 roku rynek może urosnąć nawet do 600 miliardów dolarów, a w wyjątkowo optymistycznych scenariuszach nawet… 4 bilionów.

Czym są tokenizowane aktywa?

To nic innego jak cyfrowe wersje rzeczywistych aktywów. Od obligacji skarbowych, przez nieruchomości, po surowce czy fundusze inwestycyjne. Dzięki dobrodziejstwu technologii blockchain można je dzielić na mniejsze części i handlować nimi bez pośredników. Prościej, szybciej i przede wszystkim znacznie taniej.

Obecnie najwięcej tokenizowanych aktywów pochodzi z rynku prywatnego kredytu, który odpowiada za 11,9 miliarda dolarów. Aż 70% całego sektora. To alternatywa dla tradycyjnych pożyczek bankowych. W skrócie – zamiast iść do banku po finansowanie, firmy i instytucje pożyczają pieniądze od prywatnych inwestorów lub funduszy.

Na drugim miejscu są amerykańskie obligacje skarbowe – 3,5 miliarda dolarów. Podium zamykają surowce z 1,1 miliarda dolarów.

Tokenizacja to przyszłość? Tak twierdzą eksperci

Czy szklany sufit jest blisko? Nic z tych rzeczy, jeśli posłuchamy mądrych finansowych głów. Eksperci z Boston Consulting Group twierdzą, że do 2030 roku 1% funduszy inwestycyjnych i ETF-ów może być tokenizowanych. Cały rynek z kolei w ich opinii ma urosnąć do 600 miliardów dolarów. Citi i McKinsey idą dalej – według ich prognoz wartość tokenizowanych aktywów może sięgnąć nawet 4 bilionów dolarów.

Również i zdaniem Morgan Krupetsky z Ava Labs, która rozwija blockchain Avalanche, w ciągu dekady będziemy mówić już o rynku wartym biliony dolarów. Czytając te wszystkie opinie, trudno oprzeć się więc wrażeniu, że mamy przed sobą realną przyszłość finansów. Oczywiście, jeśli po drodze coś się nie wykolei.

Instytucje nie tylko badają temat, ale aktywnie wprowadzają tokenizację do swoich strategii. Jak podkreśla Edwin Mata, CEO Brickken, wielkie fundusze i firmy zaczynają traktować technologię blockchain jak przyszłość finansów.

Na razie tokenizacja to bardzo wąski rynek dla 112 firm, ale jeśli prognozy się sprawdzą, w ciągu kilku lat może stać się standardem. Przy odpowiednich regulacjach i rozwoju technologii może to być jedna z największych zmian na rynku finansowym od dekad.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz