Na rynku kryptowalut jest bardzo dużo projektów i każdy z nich ma swoje własne cele, które próbuje osiągnąć. Bitcoin dąży do śrubowania rekordów cenowych i pozostania największą kryptowalutą. Ethereum marzy o tym, by pewnego dnia zdetronizować Bitcoina. W cieniu gigantów rozgrywa się cała masa nie mniej ciekawych rozgrywek. Jedną z nich jest wyścig po symbolicznego jednego dolara. Zdecydowanej większości posiadaczy kryptowalut kojarzy się on głównie z XRP i Cardano, które niedawno osiągnęły ten poziom. Jednak jeśli spojrzymy na rynek szerzej, to okazuje się, że jest wiele altcoinów, które są blisko tej bariery lub już ją pokonały, a my nawet tego nie zauważyliśmy. Takim tokenem jest np. Fantom (FTM), który osiągnął 1 dolara 26 listopada, a jego wskaźniki sugerują, że może mieć zapas na jeszcze więcej.
Fantom (FTM) zawstydza Cardano i osiąga 1 dolara
Niemalże każdy posiadacz kryptowalut śledził zmagania XRP i Cardano w walce o 1 dolara. Póki co Ripple dość stabilnie utrzymuje się powyżej tego poziomu od kilku dni. Z kolei ADA jest bardziej chwiejna i od poniedziałku znajduje się poniżej tej ceny. W tym samym czasie mniej znany konkurent z czwartej dziesiątki rankingu największych kryptowalut przekroczył 1 dolara i wydaje się mieć zapas na jeszcze więcej.
Mowa o Fantom (FTM). Token osiągnął tę wartość pierwszy raz po kilkumiesięcznej przerwie. Ostatni raz FTM kosztował co najmniej 1 dolara 19 marca 2024 roku. Fantom przekroczył ten poziom na chwilę 25 listopada, ale po chwili spadł. Natomiast wczoraj, 26 listopada odzyskał tę cenę i póki co udaje się ją utrzymać.
W momencie pisania tekstu Fantom kosztuje 1,06 dolara i w ciągu ostatnich 24 godzin notuje delikatny spadek o 1,59%. Jednak przez ostatni tydzień token zyskał 53,05%. Z kolei w ciągu ostatnich trzydziestu dni kryptowaluta zwiększyła swoją wartość o 56,02%. Z kolei od początku roku kryptowaluta zanotowała skok wartości aż o 124,55%.
FTM wciąż sporo brakuj do ATH, które wynosi 3,47 dolara. Taką cenę altcoin zanotował 21 października 2021 roku.
FTM — najważniejsze informacje
Fantom nie jest nowością na rynku. Kryptowaluta zadebiutowała w 2018 roku, a jej twórcą jest Ahn Byung Ika, informatyk z Korei Południowej. Wcześniej Byung był prezesem Korea Foodtech Association i współtworzył popularną aplikację Yelp. Obecnie za rozwój FTM odpowiada fundacja Fantom złożona z blisko trzydziestu programistów i specjalistów z różnych dziedzin.
W ramach ICO, które odbyło się w czerwcu 2024 roku, na rynek trafiło 40% podaży tokena. Reszta jest zarezerwowana na: 30% na rozwój rynku, 15% dla doradców i współpracowników, 15% dla członków i założycieli zespołów projektowych Fantom. Całkowita podaż monet FTM jest ograniczona do 3,175 miliarda. Obecnie w obiegu znajduje się 2 803 634 836 tokenów.