Na fali rosnącej popularności krypto na całym świecie, Bank Rezerwy Nowej Zelandii (RBNZ) intensyfikuje swoje działania monitorujące w obszarze krypto-aktywów i stablecoinów. Pomimo rosnącej presji ze strony różnych sektorów, RBNZ nie opowiada się jednak za bezpośrednim podejściem regulacyjnym.
RBNZ: „Regulacja nie jest potrzebna, ale czujność tak”
Dyrektor RBNZ ds. pieniądza i gotówki, Ian Woolford podkreślił, że zgadza się z twierdzeniem, że „regulacje nie jest potrzebne, ale zwiększona czujność tak”. Ta wypowiedź odnosi się do wniosków od 50 interesariuszy, które RBNZ otrzymało w odpowiedzi na wcześniejszy dokument omawiający krypto i zdecentralizowane finanse.
Do odpowiedzi na dokument zgłosiły się różne podmioty, w tym krajowe organizacje promujące kryptowaluty, takie jak BlockchainNZ, globalne firmy technologiczne, takie jak Ripple, a także krajowe banki, takie jak Westpac i Bank Nowej Zelandii.
Krypto: ryzyko, szanse i niepewność
Zgłoszenia pokazały, że sektor krypto wiąże się z „znaczącymi ryzykami i możliwościami”, a także „niepewnościami” co do jego rozwoju. To zasługuje na dodatkową uwagę. Jak zauważył Woolford, „potrzebna jest ostrożność, co dodatkowo podkreśla konieczność wzmocnionego monitoringu i danych do budowania zrozumienia”.
Wydaje się, że RBNZ czeka na to, jak inne jurysdykcje będą regulować kryptowaluty, zanim podejmie własne kroki. „Globalna harmonizacja jest kluczowa dla zapewnienia skutecznej regulacji” – powiedział Woolford. Dodał, że najlepsze praktyki mogą stać się bardziej jasne, „gdy porządki zostaną wdrażane za granicą”.
Może Cię zainteresować: Mastercard wchodzi w kryptowaluty. Planują światową ekspansję
Globalna adopcja krypto na Nowej Zelandii
Według raportu Chainalysis z 2022 roku, Nowa Zelandia została sklasyfikowana na 108. miejscu na 146 w Globalnym Indeksie Adopcji Kryptowalut. Tuż za Austrią i przed Azerbejdżanem.
Aktualne prawa Nowej Zelandii traktują kryptowaluty jako formę majątku. Cyfrowe aktywa są regulowane przez różne przepisy finansowe, przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy i podatkowe, które generalnie mają zastosowanie.
Woolford dodał, że ochrona konsumentów i inwestorów, a także regulacyjne bariery wejścia, mają znaczenie. Szczególnie w sytuacji, jeśli kraj chce stworzyć „niezawodny i efektywny system pieniężny i płatniczy”.
Zobacz również: