Ten kraj ma najwięcej transakcji krypto P2P na świecie. Sprawdzamy dlaczego

Nigeria zajęła pierwsze miejsce wśród 155 krajów jako kraj o największym wolumenie P2P. Jest to również największa afrykańska gospodarka kryptowalutowa, która otrzymała największą wartość kryptowalut w latach 2022-2023.

Z opracowanego przez firmę Chainalysis raportu „Geography of Cryptocurrency 2023” wynika, że Nigeria posiada najwyższy wolumen wymiany peer-to-peer.

Gdzie najwięcej transakcji krypto P2P?

„W oddolnej adopcji kryptowalut nie chodzi o to, które kraje mają najwyższe surowe wolumeny transakcji; zamiast tego chcemy podkreślić kraje, w których przeciętni, zwykli ludzie przyjmują kryptowaluty” – czytamy w komentarzu do raportu opracowanego przez Chainalysis.

Założyciel i dyrektor generalny firmy Convexity, Adedeji Owonibi, przypisał wzrost wartości transakcji P2P w Nigerii walce z inflacją. Od 2005 roku znajduje się ona w tym kraju na rekordowo wysokim poziomie, bo aż 26,7 proc. Od 200 proc. wzrostu – od 198 do 500 jenów – ceny benzyny do 50proc. spadku – od 461 do 777 jenów – wartości nairy w stosunku do dolara, kryptowaluty, zwłaszcza stablecoiny, zapewniły Nigeryjczykom możliwość zachowania znacznej części należących do nich oszczędności.

Dodajmy jeszcze, że w 2021 r. Nigeria zajęła 18. miejsce pod względem wolumenu wymiany P2P, ale w 2022 r. awansowała o jedno miejsce na 17. pozycję.

Co ciekawe, Nigeria nie jest jedynym krajem wykorzystującym kryptowaluty do zabezpieczania się przed inflacją. Ghana, która zajmuje czwarte miejsce w rankingu krajów o największych wolumenach krypto P2P, również stanęła przed podobnymi wyzwaniami. W sierpniu 2023 r. stopa inflacji w Ghanie wynosiła aż 40,1 proc.!

Zobacz też: Turcja: grzecznie już było. „Teraz weźmiemy się za kryptowaluty”

Problemy Argentyny

Sposobów na radzenie sobie z trudną codziennością szukają w kryptowalutach również Argentyńczycy. Argentyna stoi bowiem w obliczu kryzysu walutowego, w wyniku którego wartość peso spadła o 80 proc. w stosunku do dolara. Kraj ten zmaga się z wysoką inflacją, niskim wzrostem, dużym deficytem fiskalnym i deficytem na rachunku obrotów bieżących oraz dużym zadłużeniem.

– Kryptowaluty są głównym nurtem w Argentynie – korzysta z nich około 5 milionów ludzi z całkowitej populacji 45,8 miliona – przyznaje Alfonso Martel Seward, szef działu zgodności i AML w argentyńskiej giełdzie kryptowalut Lemon Cash.

Może Cię zainteresować:

keyptowalutykryptop2p
Komentarze (0)
Dodaj komentarz