Tego nikt się nie spodziewał: Tether korzystał z chińskich papierów wartościowych!

Z dokumentów ujawnionych przez nowojorskiego prokuratora generalnego wynika, że USDT – największy stablecoin na świecie – był kiedyś wspierany przez papiery wartościowe wyemitowane przez chińskie firmy. Mamy już komentarz firmy Tether w tej sprawie!

W ciągu ostatnich kilku lat Tether i inni emitenci stablecoinów nieustannie spotykali się z krytyką za brak przejrzystości w zakresie charakteru aktywów wspierających ich waluty cyfrowe. Brak jasnych informacji na ten temat budził duże obawy wśród członków społeczności kryptowalutowej. Mimo coraz większej liczby stawianych zarzutów Tether konsekwentnie je odpierał tłumacząc, że wszystkie prowadzone przez firmę operacje są zgodne z prawem.

Przedweekendowa afera medialna

W piątek, 16 czerwca br., mainstreamowe media poinformowały, że firma korzystała w przeszłości z papierów wartościowych emitowanych przez chińskie firmy państwowe, takie jak Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank i Agricultural Bank of China.

Nie odpowiedź Tethera nie trzeba było długo czekać. „Ostatecznie decyzja Bloomberga, CoinDesk lub innych mediów o przedstawieniu tych informacji swoim czytelnikom została prawdopodobnie podjęta w pośpiechu, nie zwracając uwagi na bieżące wydarzenia lub fakty” – czytamy w opublikowanym komunikacie.

Przedsiębiorstwo podkreśliło, że „nie akceptuje takiego zachowania” i dodało, że jego priorytety „znajdują się po stronie klientów”. Emitent stablecoinów zauważył również, że materiały uzyskane przez media nie stanowią odzwierciedlenia firmy w jej obecnym kształcie.

Zobacz też: Cohodes: 'Tether i Binance są następne’. Shortował Silvergate i Signature Bank

Tether: „Sytuacja była pod kontrolą”

Ponadto Tether wyjaśnił, że jego ekspozycja na chińskie papiery komercyjne była płynna, a wszyscy emitenci byli stabilni. Firma poinformowała również, że papiery te były wykorzystywane przez jednych z największych na świecie menedżerów inwestycyjnych. „Emitowane chińskie papiery komercyjne związane z bankowością miały rating A1 lub lepszy” – dodano.

Emitent stablecoinów zauważył również, że jego ekspozycja na papiery komercyjne została w 2022 roku zredukowana do zera. Według przedstawicieli firmy nie straciła ona żadnych pieniędzy na żadnym papierze komercyjnym.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w 2021 r. agencja Bloomberg opublikowała raport badawczy, który ujawnił, że rezerwy Tether obejmowały krótkoterminowe pożyczki o wartości miliardów dolarów dla firm z siedzibą w Chinach, a także znaczną pożyczkę dla upadłego pożyczkodawcy kryptowalutowego Celsius Network.

Może Cię zainteresować:

ChinyStablecointetherUSDT
Komentarze (0)
Dodaj komentarz