Blockchain, który jeszcze niedawno wzbudzał ogromne emocje i zainteresowanie ogółu, teraz ustępuje miejsca AI. Jak wynika z danych Google Trends, globalne zainteresowanie tym tematem spadło o 58% w ciągu ostatnich trzech lat. Z poziomu 71 (3 listopada 2021) do zaledwie 30 obecnie. W tym samym okresie ten sam parametr powiązany ze sztuczną inteligencją wzrósł o imponujące 560%.
Blockchain traci zainteresowanie na rzecz AI: globalny spadek o 58% w trzy lata
Co ciekawe, pomimo ogólnego spadku zainteresowania technologią blockchain, niektóre kraje nadal wykazują duże zainteresowanie. Absolutnym numerem jeden jest Nigeria. Tam fraza „blockchain” jest w tym momencie wyszukiwana najczęściej na świecie – kraj osiągnął poziom 100. Kolejne miejsca zajmują Wyspa Świętej Heleny (60) oraz Ghana (45).
W czołowej piątce znalazły się również Kamerun (40) i Chiny (35). Wydaje się, że pomimo globalnych trendów, Afryka nadal wykazuje wyższe zainteresowanie technologią blockchain. Najprawdopodobniej wynika to z lokalnych potrzeb związanych z transferem wartości i ograniczeniami tradycyjnych systemów finansowych.
Pomimo wzrostów cen BTC w ostatnich miesiącach, Google Trends wykazuje, że wyszukiwania związane z Bitcoinem również uległy spadkowi. Na przykład 3 sierpnia 2024 r. poziom zainteresowania Bitcoinem wynosił 62, by w ciągu trzech miesięcy spaść o 45%, do zaledwie 34 punktów.
AI nowym królem technologicznego Google’a
Z kolei zainteresowanie sztuczną inteligencją osiągnęło niespotykany dotąd poziom. Na początku listopada 2024 r. wyszukiwania związane z AI osiągnęły 100, co stanowi 52% wzrost rok do roku. To także o 560% więcej niż trzy lata temu. Kraje z największym zainteresowaniem AI w wyszukiwarce Google to Wietnam, Chiny, Rumunia, Włochy i Mjanma.
Sytuacja pokazuje wyraźny trend – blockchain, który do niedawna uznawany był za technologię przyszłości, ustępuje miejsca sztucznej inteligencji. Spadek zainteresowania tą technologią przy jednoczesnym wzroście popularności sztucznej inteligencji (AI) można przypisać kilku kluczowym czynnikom.
Z blockchainem jest coś nie tak, czy to jednak fenomen AI?
Początkowy entuzjazm wokół blockchainu, zwłaszcza w kontekście kryptowalut, zdążył się ostudzić. W miarę jak technologia dojrzewała, jej ograniczenia, takie jak problemy z skalowalnością, zużyciem energii czy złożonością implementacji, stały się bardziej widoczne. W rezultacie, niektóre projekty blockchain nie spełniły początkowych oczekiwań, co mogło wpłynąć na spadek zainteresowania. Poza tym jest to coś, co na ogół ludzie zdążyli poznać.
Na drugim biegunie trendu jest sztuczna inteligencja. Dla wielu wciąż nieodgadniona zagadka. Błyskawicznie znalazła ona szerokie zastosowanie w różnych branżach, od medycyny po finanse, oferując konkretne korzyści biznesowe. Postępy w uczeniu maszynowym, przetwarzaniu języka naturalnego i analizie danych przyciągnęły uwagę firm poszukujących innowacyjnych rozwiązań. Gigantyczny wzrost liczby wyszukiwań związanych z AI można więc śmiało przypisać rosnącej integracji. Poza tym wciąż jest to coś nowego, świeżego. Coś, co ludzie chcą lepiej poznać.
Trzy lata temu był szczyt bańki gamoniu. Dlatego zainteresowanie było większe.