Coraz więcej osób na świecie posiada kryptowaluty. Według prognoz niebawem liczba posiadaczy aktywów cyfrowych osiągnie miliard. Coraz bardziej przychylne wobec branży są też tradycyjne instytucje i rynki finansowe. Mimo wyraźnych postępów w adopcji kryptowalut wiele państw wciąż podchodzi do cyfrowych tokenów z dużą rezerwą. W ostatnich dniach dwa duże państwa zapowiedziały zaostrzenie krajowych przepisów dotyczących kryptowalut.
Włochy zaostrzają przepisy dla posiadaczy kryptowalut
Jednym z państw, które w ostatnich dniach zapowiedziały znaczące zmiany dla branży kryptowalut, są Włochy. Włoscy politycy planują wprowadzić bardziej rygorystyczne zasady dotyczące aktywów kryptograficznych, aby, jak twierdzą, kontrolować ryzyko związane z tą klasą aktywów.
Nowe przepisy przewidują wysokie kary sięgające milionów euro za takie przewinienia jak m.in. manipulacje na rynku, czy nielegalne ujawnianie informacji. Consob i Włoski Bank Centralny zajmą się nadzorowaniem rynków finansowych, aby zapewnić bezpieczeństwo inwestorom.
Zgodnie z projektem, który pojawił się w czwartek, przepisy wprowadzą nadzór, który ma na celu zapobieganie wykorzystywaniu informacji poufnych, manipulacji na rynku i nielegalnemu ujawnianiu informacji. Za naruszenia przepisów przewidziano srogie kary finansowe w wysokości od 5000 do ponad 5 milionów euro, w zależności od przewinienia.
Nowe regulacje powodują również zgodność włoskiego prawodawstwa z unijnymi ramami regulacyjnymi dotyczącymi kryptowalut MiCA (European Union’s Market in Crypto Assets).
Co ciekawe włoski rynek kryptowalut nie jest mocno rozwinięty. Dotychczasowe ankiety pokazują, że zaledwie 2% Włochów posiada kryptowalut i to w śladowych ilościach. Ponadto tylko kilka podmiotów instytucjonalnych angażuje się w inwestycje w kryptowaluty. Obserwatorzy szacują, że nowe przepisy zahamują jakikolwiek rozwój branży we Włoszech, która dopiero raczkuje.
SEC w Nigerii wprowadza nowe zasady
Spore zmiany szykują się również w Nigerii. Co ciekawe zainteresowanie kryptowalutami wśród obywateli Nigerii jest całkiem spore. W ostatnich latach adopcja kryptowalut w tym państwie była jedną z najszybciej postępujących. W sierpniu 2022 r. Nigeria była miejscem, w którym wyszukiwarka Google odnotował największą liczbę wyszukiwań haseł „kryptowaluta” i „kup kryptowaluty”.
Dlatego też instytucja państwa stara się nadążyć za szybkimi zmianami. Nigeryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zmieniła zasady dotyczące emisji aktywów cyfrowych, platform ofertowych, giełd i przechowywania. Zmiany wprowadzają specjalny program zgodności zwany programem przyspieszonej inkubacji regulacyjnej (ARIP). Program ten jest przeznaczony specjalnie dla dostawców usług związanych z aktywami wirtualnymi (VASP) i zapewnia tym podmiotom możliwość dostosowania się do nowych wymogów regulacyjnych. SEC utworzyła na stronie internetowej specjalną zakładkę, która umożliwi VASP udział w ARIP. VASP mają 30 dni na wypełnienie nowych obowiązków.
W oficjalnym komunikacie SEC uzasadnia, że nowelizacja ma na celu ulepszenie otoczenia regulacyjnego, uczynienie go bardziej kompleksowym i dostosowanym do złożoności rynków aktywów cyfrowych. SEC ostrzega, że będzie identyfikować wszelkie VASP, które nie przestrzegają nowych przepisów.