Nie istnieją doskonałe zabezpieczenia, ani systemy obrony. Jeśli jeden człowiek stworzył jakiś genialny sposób ochrony, to prędzej czy później inna osoba rozszyfruje jego wynalazek. Choć kryptowaluty można przechowywać w dość bezpieczny sposób, to rzeczywistość pokazuje, że można bardzo łatwo wszystko stracić przez nieuwagę lub naiwność. Najnowszy raport Beosin wskazuje jakie są starty, główne metody kradzieży i jakie kryptowaluty najczęściej padają łupem oszustów.
Skradzione kryptowaluty warte miliony dolarów
Według niedawnego raportu Beosin, firmy zajmującej się bezpieczeństwem w sieci Web3, całkowita wartość kryptowalut utraconych w wyniku oszustw, włamań i manipulacji w pierwszej połowie 2023 r. wyniosła 656 mln USD. Kwota ta obejmuje 471,43 mln USD utraconych w wyniku 108 ataków na protokoły, 108 mln USD w różnych oszustwach phishingowych oraz 75,87 mln USD w wyniku 110 wyłudzeń. Co ciekawe, straty te stanowią znaczny spadek w porównaniu z drugą połową 2022 r., kiedy w wyniku włamań utracono 1,91 mld USD w wyniku ataków i 1,69 mld USD przez wyłudzenia. Według raportu na ten moment udało się odzyskać aktywa o wartości około 215 milionów dolarów – 45,5% wszystkich skradzionych aktywów. Z raportu wynika, że większość utraconych kryptowalut w pierwszej połowie 2023 r. stanowiły monety i tokeny wybite na blockchainie Ethereum, co stanowi 75,6% całkowitych strat. Tokeny Binance Smart Chain zajęły drugą pozycję w tym rankingu, ale stanowiły jedynie 2,6% wszystkich kradzieży.
Jest lepiej, ale to nie powinno uśpić czujności
Cytowany raport dostarcza wiele cennych informacji na temat bezpieczeństwa kryptowalut w pierwszej połowie 2023 roku. Choć całkowite straty są nadal liczone w milionach, to nastąpił spadek częstotliwości i skali włamań oraz oszustw, w porównaniu z poprzednimi badanymi okresami. Wskaźnik odzyskiwania skradzionych aktywów również wykazał znaczną poprawę, dając pewną nadzieję ofiarom takich incydentów. Jednak posiadacze kryptowalut powinni zachować czujność i korzystać ze wszystkich dostępnych metod i środków ostrożności. Szerokie działania ochronne nie dają 100% ochrony, ale minimalizują zagrożenie utraty aktywów.
Może Cię zainteresować: