W ostatnim czasie eksperci przypominają, że wrzesień to najgorszy miesiąc dla Bitcoina. Kryptowaluta niemalże zawsze notuje w tym miesiącu straty. Dlatego wrzesień bywa potocznie określany terminem „rektember”. Jednak kilku ekspertów rynkowych prognozuje, że ten wrzesień może być inne niż wszystkie. Jeśli kilka kwestii ułoży się pozytywnie, to próg 100 tys. dolarów może okazać się jedynie wstępem do kolejnych rekordów cenowych.
Katalizatory, które mogą napędzić Bitcoina
Większość ekspertów przypomina, że wrzesień to najgorszy miesiąc dla Bitcoina. Jednak kilku zdaje się ignorować te schematy i szukają odpowiedzi w analizie technicznej. Popularny analityk o pseudonimie TradingShot, który publikuje na TradingView, ocenił, że obecnie BTC konsoliduje się poniżej 60 tys. Według eksperta może to być doskonała baza do osiągnięcia poziomu 100 tys. dolarów, a nawet więcej.
TradingShot zauważył, że tygodniowa średnia krocząca (MA50), która sygnalizowała silny poziom wsparcia w kluczowych momentach poprzednich cykli Bitcoina, zachowuje się podobnie jak przed poprzednimi parabolicznymi wzrostami. Analityk ocenił, że 1W MA50 zachowywała się podobnie we wszystkich poprzednich cyklach, 147 tygodni (lub 1029 dni) od szczytu poprzedniego cyklu i 21 tygodni (lub 147 dni) od ostatniego halvingu. W przeszłości ten przedział czasowy wyznaczał początek agresywnego wzrostu cen Bitcoina. Analiza sugeruje, że tak długo jak Bitcoin utrzyma ten poziom wsparcia, nastrje rynkowe pozostaną zwyżkowe. To według TradingShot daje duże prawdopodobieństwo przebicia powyżej 100 000 dolarów.
Ponadto ekspert ocenia, że to, co prawdopodobnie popchnie Bitcoina w górę to oczekiwane obniżki stóp procentowych i wybory w USA. Zdaniem TradingShot: „Jeśli tak się stanie, przebicie powyżej 100 tys. powinno być oczekiwaniem minimalnym, szczególnie przed rozpoczęciem w tym miesiącu cyklu obniżek stóp procentowych i listopadowymi wyborami w USA (tradycyjnie rynki są po wydarzeniach zwyżkowych)”.
Arthur Hayes nie wierzy w moc sprawczą obniżek stóp procentowych
W przeszłości Bitcoin raczej pozytywnie reagował na obniżki stóp procentowych. Zwykle ta decyzja tworzyła środowisko gospodarcze sprzyjające rynkom ryzykownych aktywów, takich jak kryptowaluty. Podobnie było w przypadku wyborów. W poprzednich latach wyborom w USA towarzyszyły wzrosty na rynku kryptowalut. Ale to wcale nie musi się powtórzyć.
Warto zauważyć, że nie wszyscy eksperci są zgodni co do tego, że obniżki stóp procentowych są korzystne dla rynku kryptowalut. Arthur Hayes w swoim poście na X z 2 września zwrócił uwagę, że gdyby to miało jakieś znaczenie, to przecież dość jednoznaczna zapowiedź obniżek Jerome`a Powella z 23 sierpnia powinna już wywrzeć wpływ na rynek. A to, co obserwujemy to dokładnie coś innego. Od tego czasu Bitcoin i inne kryptowaluty tracą na wartości. Dlatego Hayes sądzi, że oczekiwania i prognozy większości ekspertów są błędne i rzeczywistość właśnie je zweryfikowała.
Zgodnie ze wskazaniem popularnego narzędzia CME FedWatch jest 69% szans na obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych i 31% szans na obniżkę o 50 punktów bazowych po kolejnym posiedzeniu Fed, które zaplanowano 18 września.