Artykuł zawiera treści sponsorowane.
Rynek kryptowalut w 2024 roku odnotował dynamiczny wzrost: startował w styczniu z kapitalizacją 1,8 biliona dolarów, a w połowie grudnia zaskoczył nas dobijając do 3,9 biliona. Trzeba sprawiedliwie dodać, że za tym skokiem stoi przede wszystkim imponujący wzrost wartości Bitcoina o całe 160% w tym okresie.
Bycze tendencje jednak dały się zauważyć również w segmencie mniejszych kryptowalut. Na szczególną uwagę zasługują te altcoiny, które dostały wiatru w żagle po okresie stagnacji lub wręcz spadku.
A warto wspomnieć, że nie jest łatwo odzyskać grunt pod nogami, gdy na arenie wciąż pojawiają się nowi gracze, jak choćby memecoiny o innowacyjnej mechanice, na przykład Flockerz – zdecentralizowana platforma Vote-to -Earn.

Zobacz przedsprzedaż Flockerz – wciąż trwa
Poniżej przedstawiamy kryptowaluty, które zaliczyły w 2024 roku spektakularny comeback i można przypuszczać, że nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.
Dogecoin nabiera tempa
Można powiedzieć, że legendarny memecoin Doge to comeback roku. W 2024 rok wchodził z rekordowo niską ceną 0,081 USD, po czym zaliczył wzrost o 350%. Rajd cenowy napędziło połączenie czynników politycznych, technicznych i kulturowych. W ten sposób Dogecoin powrócił do łask i to w wielkim stylu.

Wyniki Dogecoina z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: CoinGecko
Wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych najwyraźniej odegrał kluczową rolę w losach Dogecoina. Nie od dziś wiadomo bowiem, że Donald Trump ma nastawienie prokryptowalutowe.
Jako że jest pozytywnie nastawiony do blockchainowych innowacji, już teraz mianował Elona Muska na jedno z kierowniczych stanowisk. Musk dostanie posadęw nowo powstałym organie rządowym dowcipnie nazwanym „Department of Government Efficiency” (DOGE). Taki zwrot akcji nie mógł pozostać bez wpływu na cenę $DOGE i na sentyment wśród inwestorów.
Musk w dalszym ciągu lojalnie wspiera Dogecoina. Wiele się mówi o integracji płatności w $DOGE na platformie X. Analiza techniczna jednoznacznie wskazuje na bycze tendencje Dogecoina. Analitycy wskazują na kluczowe wskaźniki. Głównie takie jak złoty krzyż , kiedy to krótkoterminowa średnia krocząca przecina długoterminową średnią kroczącą od dołu do góry. Wskazuje to na mocny potencjał zwyżkowy.
Analityk publikujący pod pseudonimem Mikybull porównał obecny scenariusz do poprzedniego byczego cyklu Dogecoina. Wówczas token odnotował wzrost o prawie 7000%. Inny znany ekspert kryptowalutowy, Javon Marks, prognozuje nawet, że $DOGE może dobić do ceny 3 USD, jeśli obecny trend się utrzyma.
Źródło: MilkybullCrypto
Ripple idzie po zysk 330% na fali regulacyjnego optymizmu
Token Ripple odnotował w 2024 roku istny rajd, zwyżkując o ponad 350% od listopadowych wyborów prezydenckich. W ten sposób przebił Solanę i Tether, stabilizując się na trzecim miejscu pod względem kapitalizacji rynkowej.
Wzrost wartości XRP najwyraźniej wynika ze zbiegu kilku czynników, takich jak optymizm w sferze regulacyjnej, premiery strategicznych i mocny pęd techniczny – wszystko to sprawia, że Ripple znalazł się w centrum uwagi inwestorskiej pod koniec roku 2024.
W zeszłym roku sędzia Analisa Torres orzekła, że wtórna sprzedaż XRP na giełdach kryptowalut nie stanowi sprzedaży papierów wartościowych — choć pierwotna sprzedaż XRP inwestorom instytucjonalnym została uznana za sprzedaż papierów wartościowych. Od tamtej pory Ripple przeszedł jednak daleką drogę.
Top 5 kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Źródło: CoinGecko
Po wyborach pozytywne podejście Trumpa do innowacji w połączeniu z perspektywą nowego kierownictwa SEC w osobie Paula Atkinsa znanego z nastawienia prokryptowalutowego, dało inwestorom nadzieję na to, że długa batalia prawna z udziałem Ripple może wreszcie dobiec końca.
Nowa fala optymizmu zbiegła się w czasie w premierą wyczekiwanego stablecoina RLUSD. Jest on powiązany 1:1 z dolarem amerykańskim. Został wydany natywnie zarówno na blockchainie XRP Ledger, jak i Ethereum. Poza tym jest w pełni zabezpieczony rezerwami w dolarach amerykańskich, obligacjami skarbowymi USA i ekwiwalentami gotówki. Nowy stablecoin zadebiutował już na platformach takich jak MoonPay, Uphold i Bitso. To wskazuje na konsekwentną chęć zyskania sporego udziały w sektorze stablecoinów.
Widać, że Ripple chce wykorzystać rosnące zapotrzebowanie na stabilne aktywa cyfrowe, a tym samym umocnić swoją pozycję kluczowego gracza w sektorze płatności transgranicznych.
Analiza techniczna również wskazuje na bycze sygnały da XRP. Znany trader DonAlt — który trafnie przewidział listopadowy rajd cenowy XRP — sugeruje, że jeśli kryptowaluta przebije się przez pułap cenowy 2,60 USD, może rozpocząć kolejny byczy cykl, który może nawet podwoić obecną cenę tokena.
Analityk o pseudonimie EGRAG wyraził jeszcze bardziej optymistyczny pogląd, jakoby cena XRP mogła skoczyć do poziomu pomiędzy 8,77 USD a 17,54 USD, gdyby Ripple udało się osiągnąć długoterminowe cele.
Źródło: DonAlt
Hedera powraca do Top 25 i umacnia swoją reputację giganta DeFi
Hedera Hashgraph ma opinię czarnego konia w sektorze kryptowalut. Niedawny wzrost wartości tej waluty oraz jej rosnąca rola na rynku DeFi sprawiają, że jej perspektywy na najbliższą przyszłość rysują się w jasnych barwach. Wystarczy wspomnieć, że w listopadzie i grudniu Hedera zaliczyła wzrost o ponad 800%.
Jednym z najważniejszych wydarzeń w roku 2024 była możliwość spotowego ETF HBAR. Valour Digital Securities Limited (VDSL) wprowadziło na giełdę Euronext Amsterdam nowy produkt inwestycyjny. To Exchange-Traded Product (ETP) oparty na fizycznym stakingu tokena HBAR sieci Hedera.
Tymczasem Canary Capital złożyła wniosek o amerykański spotowy fundusz ETF na HBAR. Nic dziwnego, że społeczność inwestorów nie spuszcza oka z Hedery, szczególnie po wyborach prezydenckich.
Jako że zmiana nastawienia do kryptowalut na bardziej pozytywne wydaje się teraz bardziej niż prawdopodobna, może się okazać, że Hedera trafiła ze swoimi ambicjami na dobry moment.
Nie bez znaczenia pozostaje też widoczna obecność Hedery w sektorze DeFi. TVL w ekosystemie wzrosła z 53 milionów dolarów w styczniu 2024 roku do prawie 200 milionów w grudniu. Ten imponujący wzrost Hedera zawdzięcza platformom takim jak Stader, SaucerSwap czy Bonzo Finance.
Memecoiny nie powiedziały ostatniego słowa
W naszym zestawieniu znalazł się tylko jeden, kultowy już, memecoin. Nie oznacza to jednak, że memiczne tokeny ustępują pola. Rok 2024 okazał się łaskawy również i dla nich. Niektóre z nich sprytnie wyliczyły moment ogłoszenia przedsprzedaży i debiutu giełdowego, inne zaś w przemyślany sposób podchodzą do budowania społeczności. Nowe tokeny, takie jak Flockerz, często pozostają na pograniczu kilku światów, co może znacząco zwiększyć ich szansę na sukces. Połączenie memecoinowej estetyki z ideą decentralizacji w postaci mechaniki Vote-to-Earn może wywindować token $FLOCK do rangi równej poważnym kryptowalutom.
Z powyższego zestawienia wynika jednoznacznie, że zarówno memecoiny, jak i sektor zdecentralizowanych finansów umiejętnie korzystają z pomyślnej koniunktury. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by memecoin z elementem decentralizacji również miał przed sobą dobry rok.