Nowa hossa kryptowalut wyznaczy nowy, 'realny standard’ Bitcoina?

W czasie, gdy rynek optymistycznie upaja się nadzieją, na powrót obniżek stóp procentowych w gospodarce Stanów Zjednoczonych… Te historycznie nie wróżyły niczego dobrego. Minimum dwa cięcia stóp, które wycenia obecnie rynek (minimum 0,5% do końca 2024 roku) oznacza, że polityka monetarna Fedu zostanie restrykcyjna na dłużej. Choć protokół z ostatniego posiedzenia wskazał, że pierwsze cięcia są możliwe w przyszłym roku, sytuacja ta (choć tak traktowana przez rynek) nie jest wciąż pewna.

W scenariuszu recesji, przy 'akompaniamencie’ bardzo wysokich stóp dławiących popyt, po najbardziej agresywnym cyklu zacieśniania rezerwy Federalnej w ciągu ostatnich 40 lat, możemy być niemal pewni dwóch rzeczy. Że banki mogą mieć poważne problemy i że Bitcoin pokaże kolejny raz siłę na tle altcoinów. Jak informowaliśmy ostatnio najnowsza analiza Glassnode’a wskazuje, że wraz z ostatnim wzrostem cen, wolumen BTC w zysku osiągnął poziomy ostatnio obserwowano 2 lata temu, po spadku z historycznych szczytów. Czego oczekiwać w najbliższej hossie?

Dane on-chain – drogowskaz

Wolumen BTC utrzymywanych w zysku, będących Bitcoinami nabytymi poniżej aktualnej ceny spot różni się od wielkości utrzymywanego niezrealizowanego zysku. Ten ocenia różnicę między ceną nabycia, a bieżącym kursem BTC. W przypadku analizy zachowań inwestorów sam niezrealizowany zysk bywa wg. Glassnode’a często bardziej krytyczną zmienną. Dlaczego? Ponieważ odnosi się do zysku z pozycji denominowanych w USD. Na wykresie zastosowano przedziały odchyleń standardowych od wskaźnika niezrealizowanego zysku.

Na tej podstawie można zmierzyć wielkość zysku. Wskaźnik pokazuje średnio, ile zysku znajduje się na rynku. Obecnie sama wielkość niezrealizowanego zysku nie osiągnęła jeszcze statystycznie istotnego poziomu zbieżnego z etapami hossy. Obecnie jest on notowany na średnim poziomie wszech czasów wynoszącym 49%, znacznie niższym niż ekstremalne poziomy 60%+ obserwowane w fazie euforii na poprzednich rynkach byka. Sugeruje to, że podczas gdy znaczna część podaży przynosi zyski, większość ma średnią cenę nabycia, która jest niewiele niższa od bieżącej ceny spot. Bitcoin jest bliski poziomu 'break even’.

Źródło: Glassnode

Innym niezwykłym zjawiskiem, które opisuje Glassnode jest rosnąca rozbieżność między podażą posiadaną przez posiadaczy długoterminowych i posiadaczy krótkoterminowych. Podaż długoterminowych posiadaczy od listopada 2022 r. stale osiąga nowe rekordy (14,9 mln BTC obecnie). Jednocześnie ilość BTC w rękach posiadaczy krótkoterminowych spadła do 2,3 mln BTC i stale wyznacza nowe minima. Ta dynamika jasno pokazuje, że inwestorzy z cyklu na cykl stają się coraz bardziej niechętni do rozstania ze swoimi udziałami. Czekają, aż rynek osiągnie nowe ATH.

Pokaz siły

Źródło: Glassnode

Poniżej widzimy pierwsze narzędzie, które koncentruje się na podaży utrzymywanej przez długoterminowych posiadaczy. Podaż długoterminowa jest dość cykliczna, a na poniższym wykresie Glassnode pokazał różne trendy: silnej sprzedaży (czerwony) i mocnej akumulacji (zielony). Przed osiągnięciem nowego ATH, podaż długoterminowa zwykle przechodzi przez długi okres reakumulacji, z płaskim lub umiarkowanym wzrostem zagregowanej podaży. Gdy Bitcoin wspina się powyżej ATH z poprzedniego cyklu, motywacja do zwiększenia sprzedaży mocno wzrasta.

Skutkuje to dramatycznym spadkiem podaży LTH, przenosi BTC do nowych kupujących, po coraz droższych cenach. W trakcie bessy z 2022 r. pierwsza faza przebiegała bardzo spójnie z poprzednimi cyklami, a podaż LTH rosła. Pokazuje to niezwykłą odporność posiadaczy BTC, pomimo rosnących strat poniesionych przez tę grupę w ubiegłym roku. W przeciwieństwie do cykli 2015-26 i 2018-20, było mniej spadków spowodowanych sprzedażą, a inwestorzy długoterminowi mieli tendencje do akceptowania wyższych cen. Wskazuje to również na wysoki pewien stopień ograniczenia podaży.

Źródło: Glassnode

Glassnode mierzy zachowanie sprzedających adresów długoterminowych. To pomaga podzielić drogę między dołkami z rynku niedźwiedzia a nowym ATH na trzy etapy:

  • Odkrywanie dna (czerwony) – cena poniżej średniej inwestorów długoterminowych
  • Równowaga (pomarańczowy) – cena powyżej średniej ceny inwestorów długoterminowych (ale poniżej poprzedniego ATH)
  • Odkrywanie rekordowej ceny (zielony) – cena powyżej średnie ceny długoterminowych inwestorów i powyżej poprzedniego ATH

Glassnode podkreśla, że aktualnie sprzedaż LTH pozostaje bardzo niska. Jak widać poniżej faza ostatnia (zielony) historycznie skutkowała dynamicznym rajdem, znacznie powyżej poprzedniego ATH samego Bitcoina.

Źródło: Glassnode

Może Cię zainteresuje:

AltcoinBitcoinBlockchainBTCGlassnodeKryptowalutyon-chain
Komentarze (0)
Dodaj komentarz