Szaleństwo na Arbitrum. Ile wynosi wartość wewnętrzna airdropu i czy warto go trzymać?

Dzisiejszy (tj. 23.03.2023 r.) airdrop tokenów $ARB był wyczekiwanym wydarzeniem przez wielu. Najpierw padła strona na której można było claimować monety Arbitrum, a następnie trwał wyścig kto najszybciej wykombinuje alternatywne metody odbierania (i, nie oszukujmy się, zrzucenia na rynek) swojej własności.

Bardzo wyraźnie arbitralne Arbitrum

Ekosystem Arbitrum to jeden z najbardziej popularnych tzw. roll-upów drugiej warstwy (L2) na Ethereum ostatnich miesięcy, który w dodatku nie miał jeszcze tzw. governance tokena, czyli kryptowaluty reprezentującej prawo głosu w zarządzaniu siecią i nakierunkowywania jej na wyznaczone przez nas tory. Tymczasem przedsięwzięcia tworzone w ramach ekosystemu, jak TreasureDAO ($MAGIC) cieszyły się już dużo wcześniej kapitalizacją rzędu kilkaset milionów dolarów. Nic więc dziwnego, że zrzut darmowych tokenów $ARB był tak mocno wyczekiwany.

Co działo się dzisiaj? Prawdziwe szaleństwo. Kiedy zakończyło się odliczanie do momentu kiedy można było już odbierać swoją część airdropu strona i serwery po prostu…padły. Nieliczni szczęśliwcy oraz osoby które potrafiły poradzić sobie z meandrami blockchainu były w stanie przyjąć swoje tokeny i sprzedać je po cenie aż $15 dolarów za sztukę (minimalny zrzut wynosił ok. 650 sztuk). Z powodu utrzymujących się problemów technicznych cena ta utrzymywała się jeszcze przez jakiś czas.

Wasz podpisany pod tym artykułem skromny skryba uważnie śledził sytuację i przestrzegał przed ładowaniem się nieostrożnych na tym poziomie cenowym:

Porównanie $ARB do podobnych projektów

Niestety w miarę jak problemy ustępowały presja sprzedażowa na aktywa cyfrowe nowego ekosystemu rosła. W krótkim czasie tokeny osiągnęły cenę najpierw 3 dolary za sztukę, potem 2,5, następnie 2 i tak dalej, aż do lokalnych minimów na poziomie 1 USD. Chwilowa poprawa sentymentu na szerokim rynku oraz „wystrzeliwywanie” się strony podażowej z amunicji pomagało stopniowo wycenie $ARB, która na chwilę powstawania tego tekstu utrzymuje się na poziomie ok. 1,4 dolara za sztukę.

Źródło: ByBit

Zobacz też: Justin Sun pozwany przez SEC! Twórca TRON oskarżony o oszustwa i manipulacje rynkiem

Jak w przyszłości może kształtować się dynamika cenowa monet Arbitrum? To zależy od kilku czynników. Odrzucając na samym początku czynniki takie jak ogólny sentyment rynkowy, lepiej przyjąć pewne pomocne założenia, takie jak prawdopodobieństwo, że 1) $ARB będzie wyceniane co najmniej częściowo jak podobne, konkurencyjne projekty oraz że 2) weźmiemy pod uwagę FDV, czyli „w pełni rozwodnioną” kapitalizację (to innymi słowy całkowita kapitalizacja projektu zakładająca że na chwilę obecną wszystkie wymintowane tokeny trafiłyby jednocześnie na rynek). Następnie należy przyjąć kilka możliwych scenariuszy (na przykład euforyczny, optymistyczny, umiarkowany i pesymistyczny).

Operując na takich założeniach, oto tabela która powinna pomóc Wam w decyzji czy sprzedać czy trzymać otrzymane za darmo tokeny:

Źródło: Twitter

Może Cię zainteresować:

AirdropAltcoinarbitrumBlockchainKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz