Firma Google poszła w ślady Apple, usuwając w Indiach ze Sklepu Play kilka aplikacji do wymiany kryptowalut, w tym m.in. dostarczonych przez firmę Kraken.
Gigant technologiczny zdecydował się na ten krok po tym, jak rząd Indii podjął szereg działań mających na celu uregulowanie tamtejszego sektora kryptowalut.
Dlaczego Google zmienia strategię?
W grudniu 2023 r. Jednostka Analityki Finansowej – indyjska agencja rządowa nadzorująca transakcje finansowe – oskarżyła dziewięć firm kryptograficznych o nieprzestrzeganie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy w tym kraju. Następnie agencja zwróciła się do Ministerstwa Komunikacji z wnioskiem o zablokowanie aplikacji i stron internetowych powiązanych z tymi firmami. 10 stycznia 2024 r. Apple usunęło wspomniane aplikacje z App Store, a kilka sieci telekomunikacyjnych i dostawców usług internetowych zablokowało strony internetowe tych giełd.
Warto podkreślić, że Indie prezentują surowe stanowisko, jeśli chodzi o kryptowaluty. Około pięć lat temu Bank Rezerw Indii ich zakazał. Zakaz ten został jednak uchylony przez Sąd Najwyższy. Od tego czasu agencje rządowe konsekwentnie naciskały na wprowadzenie surowych przepisów, aby doprowadzić do stanu, kiedy kryptowaluty nie byłyby wykorzystywane do działań niezgodnych z prawem.
W 2022 r. rząd Indii nałożył 30-procentowy podatek od zysków kapitałowych i 1-procentową opłatę transakcyjną na transakcje kryptowalutowe. Działania te doprowadziły do migracji indyjskich handlowców kryptowalut na globalne platformy, które nie wymagają szczegółowej dokumentacji know-your-customer (KYC). Zwróćmy uwagę na fakt, że w ciągu dwóch lat WazirX, duża indyjska giełda, odnotowała 97-procentowy spadek handlu na platformie. Inne indyjskie platformy, w tym CoinSwitch Kuber i CoinDCX, wprowadziły rygorystyczne protokoły KYC zgodne z indyjskimi przepisami.
Zobacz też: Hertz rezygnuje z samochodów elektrycznych. Co proponuje w zamian?
Unikanie podatków
Nie sposób nie zauważyć, że indyjscy inwestorzy przenoszący się na platformy międzynarodowe wykazują tendencję do unikania płatności podatkowych. Współzałożyciel CoinSwitch, Ashish Singhal, wezwał niedawno zagraniczne giełdy do dokonania rejestracji w Jednostce Analityki Finansowej i wdrożenie środków przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w celu lepszej ochrony konsumentów w Indiach.
Może Cię zainteresować: