Światowe Forum Ekonomiczne o interoperacyjności CBDC

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) opublikowało wnioski odnośnie interoperacyjności trzech CBDC. W toku analizy podano wskazówki, których realizacja mogłaby wpłynąć pozytywnie na zwiększenie przypadków użycia walut cyfrowych emitowanych przez banki centralne.

Dwie CBDC zostały już formalnie wprowadzone i są uznawane przez międzynarodowe organy regulacyjne. Coraz więcej cyfrowych walut banków centralnych rozwija się z dnia na dzień lub funkcjonuje nieoficjalnie. W odpowiedzi na kwestie interoperacyjności w tym zakresie MEW opublikowało stosowny whitepaper.

Interoperacyjność CBDC według WEF

Dokument opublikowany przez WEF porównuje chińską CBDC do e-korony szwedzkiego Riksbanku i CBDC Banku Tajlandii. Warto zauważyć, że podczas gdy chińskie i szwedzkie CBDC są przeznaczone do użytku detalicznego, tajlandzka CBDC nastawiona jest na płatności B2B.

Te trzy waluty cyfrowe różnią się między sobą jeszcze kilkoma funkcjami i fundamentami natury projektowej. W dokumencie WEF stwierdzono, że chińska CBDC wymaga specjalistycznego portfela, który może łączyć się z innymi systemami płatności. W skali międzynarodowej WEF potwierdził, że Chiny pracują nad projektem mostu mCBDC dla przekazów transgranicznych i przypadków użycia B2B.

Jeżeli chodzi o Szwecję, CBDC jest nadal w fazie testów. WEF stwierdził jednak, że e-korona mogłaby zostać podłączona do systemu rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS), co pozwoliłoby jej współistnieć z innymi systemami płatności.

WEF poinformował również, że CBDC Banku Tajlandii współpracuje z sieciami opartymi na Ethereum.

Wymogi w kontekście interoperacyjności CBDC

Jak czytamy w dokumencie:

„Jeśli bank centralny zdecyduje się przyznać transgraniczny dostęp do CBDC i chce wspierać interoperacyjność z zagranicznymi CBDC, musi stworzyć protokoły i standardy komunikacji, aby umożliwić krajowym i zagranicznym CBDC bezproblemową wymianę informacji.”

Inne obszary, na które wpływa interoperacyjność, to procedury KYC/AML, rola pośredników i prywatność użytkowników.

WEF wskazał również w tym względzie na konieczność ustalenia wymagań odnośnie powszechności, standardów technicznych i rozliczania płatności:

„Jeśli chodzi o technologię wdrażania, waluty cyfrowe banku centralnego mogą wykorzystywać kombinację różnych technologii, takich jak tradycyjne scentralizowane bazy danych i systemy, współdzielone bazy danych lub technologie rozproszonej księgi. W tym kontekście osiągnięcie interoperacyjności jest skomplikowane, biorąc pod uwagę różne stosowane opcje technologiczne.”

WEF: Dogital Currency Governance Consortium White Paper Series (link).

Może Cię zainteresować:

CBDC
Komentarze (0)
Dodaj komentarz