Audytor stanowy Alabamy, Andrew Sorrell, publicznie poparł pomysł stworzenia rezerwy na BTC w swoim stanie. W wywiadzie dla lokalnych mediów – 1819 News, Sorrell podkreślił, że wprowadzenie rezerwy kryptowalutowej mogłoby przyciągnąć inwestycje, rozwój biznesu oraz zwiększyć stabilność finansową stanu. Dlaczego mało znany stan rozważa pójście w takie rozwiązania?
Korzyści z wdrożenia kryptowalut
Sorrell, były ustawodawca i zwolennik kryptowalut, argumentował, że Alabama mogłaby stać się liderem w wykorzystaniu potencjału tej branży wśród amerykańskich stanów:
„Kryptowaluty są tu po to, by zostać. Walka o to, które stany skorzystają na ich adopcji – już się rozpoczęła” – stwierdził Sorrell.
Według audytora, stany, które jako pierwsze stworzą przyjazne dla kryptowalut przepisy podatkowe i regulacyjne, mają szansę przyciągnąć nowe inwestycje oraz innowacyjne firmy. Wskazał on również na rosnącą popularność funduszy ETF opartych na Bitcoinie i Etherze (ETH), co umożliwia prosty zakup kryptowalut za pośrednictwem brokerów.
BTC vs tradycyjne aktywa
Sorrell w trakcie wywiadu wskazał, że Bitcoin jest bardziej atrakcyjnym aktywem niż obligacje, czy inne tradycyjne instrumenty finansowe:
„Kryptowaluty są najszybciej rosnącą klasą aktywów – średnio o 55% rocznie przez ostatnie 15 lat. Inwestowanie w obligacje czy lokaty, które dają 4% zwrotu przy inflacji na poziomie 2,7%, ledwie pozwalają na wyjście na zero.”
Audytor zasugerował model budowy rezerwy kryptowalutowej wzorowany na planowanej Federalnej Rezerwie Bitcoinowej obiecanej przez prezydenta elekta Donalda Trumpa. Proponował, aby rezerwę budować stopniowo, poprzez miesięczne zakupy BTC przez dwa lata – szczególnie w okresie trwającego rynku byka.
Dolar zagrożony, czy BTC uratuje sytuację?
Co ciekawe – Sorrell ostrzegł przed nadmiernym poleganiu na dolarze amerykańskim jako globalnej walucie rezerwowej. Według niego – wartość bitcoina nie jest uzależniona od sytuacji dolara, który w trakcie inflacji, czy pandemii – mocno upadł. Zdywersyfikowanie rezerw w kierunku kryptowalut mogłoby uchronić stan przed potencjalnymi skutkami globalnych zawirowań finansowych. Chociaż Alabama jest domem dla wielu polityków popierających kryptowaluty, takich jak np. senator Tommy Tuberville, to niestety – wciąż ma przed sobą wyzwania regulacyjne.
Regulacje w tle
W maju stan przyjął ustawę tworzącą Komisję Badawczą Blockchain Alabamy, która zajmuje się analizą regulacji, podatków i górnictwa kryptowalutowego. Komisja ma dostarczyć raport legislaturze do 2026 roku. Pomimo tych działań, dwupartyjna ustawa zakazująca restrykcji w przechowywaniu lub wydobywaniu kryptowalut oraz dodatkowego opodatkowania aktywów cyfrowych nie została zatwierdzona w 2024 roku. Niemniej jednak – sama inicjatywa Sorrella, by Alabama utworzyła rezerwę Bitcoin, odzwierciedla rosnącą rolę kryptowalut w zabezpieczaniu wartości ekonomicznej dla wielu miejsc.