Po zakończeniu 2023 r. retrospekcja prognoz dotyczących kryptowalut w tym roku ukazuje ponurą rzeczywistość: wiele predykcji dokonanych przez znanych krypto influencerów po prostu się nie sprawdziło. Od przeszacowanych wycen po niezmaterializowane przełomy technologiczne, sfera walut cyfrowych pozostaje tak nieprzewidywalna jak zawsze; jedyne co się zgadza to fejm celebrytów i liczba obserwujących. Poniżej prezentujemy kilka prognoz, które nie kompletnie nie wypaliły, nie ograniczymy się też do Polski.
Prognozy na temat krypto, które przeszły do lamusa
Fatalne przewidywania trajektorii cenowej BTC
Jedna z najbardziej rażąco błędnych prognoz pochodziła z profilu Defitology, która prognozowała, że cena Bitcoina wzrośnie do 175 000 USD w 2023 r.
Prognoza ta wyraźnie kontrastuje z rzeczywistymi wynikami Bitcoina, który osiągnął szczyt na poziomie nieco poniżej 45 000 USD, daleko zarówno od przewidywanej wartości, jak i poprzedniego rekordowego poziomu. Podobnie, przedsiębiorca Nick Huber, podcaster Shaan Puri czy analityk Il Capo of Crypto przewidywali drastyczny spadek wartości Bitcoina, co okazało się błędem, ponieważ kryptowaluta konsekwentnie rosła przez cały miniony rok.
Na rodzimym podwórku z kolei swoimi pieniędzmi za złą prognozę zapłacił najsłynniejszy spekulant w Polsce, Rafał Zaorski, który postanowił zatańczyć z Bitcoinem „na krótko” (czyli grając na spadki), co niestety się nie sprawdziło.
Kraje stroniące od adopcji Bitcoina
Przewidywania, że więcej krajów pójdzie w ślady Salwadoru i przyjmie Bitcoina jako prawny środek płatniczy, również okazały się błędne. Pomimo początkowych kroków podjętych przez Republikę Środkowoafrykańską, narody, zwłaszcza kraje G20, nie podjęły żadnych znaczących kroków, jak sugerował CIO Master Ventures Capital Tom Dunleavy. Uczciwie natomiast należy zauważyć, że do błędu się przyznał.
Flippening, którego nie było
Długo oczekiwany „flippening” – punkt, w którym kapitalizacja rynkowa Ethereum przewyższyłaby kapitalizację Bitcoina – pozostał hipotetyczny. Influencerzy tacy jak Rea.eth, którzy mieli nadzieję na tę zmianę w 2023 roku, będą musieli na materializację swojego scenariusza poczekać, ponieważ Bitcoin utrzymał swoją dominację nad Ethereum i niewiele wskazuje by miało się to wkrótce zmienić.
Powolny marsz łańcuchów bloków specyficznych dla aplikacji krypto
Technologiczny influencer Alex Valaitus marzył o powszechnej adopcji blockchainów specyficznych dla aplikacji, w szczególności Cosmos (ATOM). Jednak pod koniec roku Valaitus przyznał, że technologie te nie zyskały spodziewanej przez niego popularności.
Zobacz też: Masz te kryptowaluty? Sprawdź i schłódź głowę. Oto lista projektów, które upadły w 2023 r.
Niezadowalająca decentralizacja Web 3.0
W dziedzinie zdecentralizowanych technologii internetowych, czyli „Web 3.0”, prognozy również nie były owocne. Pomimo oczekiwań wpływowych osób, takich jak Alex Zhang i przewidywań licznych portali technologicznych w tym kierunku, sektor ten nie był świadkiem oczekiwanego wzrostu liczby znaczących platform społecznościowych lub protokołów. Nadzieje były płonne. Nawet Twitter, pod kierownictwem Elona Muska, nie zintegrował Dogecoina, jak spekulowali niektórzy. Jack Dorsey, były dyrektor generalny platformy, był co do tego sceptyczny już w 2021 r.
Przewidywania regulacyjne krypto się nie sprawdziły
Oczekiwania Alexa Valaitusa na temat regulacji w 2023 r., w tym przewidywane zwolnienie przewodniczącego SEC Gary’ego Genslera, były kompletnie nietrafione. Gensler nie tylko utrzymał swoje stanowisko, ponadto rząd Stanów Zjednoczonych odpalił prawdziwą krucjatę przeciwko giełdom kryptowalutowym, doprowadzając do rezygnacji dyrektora największej platformy na świecie i buntu wielu amerykańskich pośredników.
Cosmos i GBTC: niespełnione aspiracje
Prognoza Toma Dunleavy’ego dotycząca wejścia Cosmos do pierwszej dziesiątki największych aktywów cyfrowych nie zmaterializowała się. Platforma znajduje się aktualnie na miejscu 21. w rankingu kryptowalut.
Jak mleko zestarzała się też predykcja Coreya Batesa dotycząca przekształcenia Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) w ETF. Być może będzie miało to miejsce w ramach masowych zatwierdzeń spotowych ETF-ów przez SEC, jednak na pewno nie zdarzyło się to w 2023 r. Bates oceniał też że sieci fast foodów zaczną masowo integrować kryptowaluty, co jednak nie miało miejsca.
Upadek TradFi
Influencerzy przewidywali też „upadek” tradycyjnych finansów, systemu bankowego itd. Co prawda sektor krypto ma się lepiej niż w przeszłości, natomiast zaledwie 2 biliony z ok. ~454 bilionów dolarów sektora finansowego to aktywa cyfrowe.
Werdykt: porażka.
Czy znacie jeszcze jakieś prognozy influencerów, które okazały się błędne? Podzielcie się w komentarzach!
Może Cię zainteresować: