Solana zmierzy się z pozwem zbiorowym. Czy powtórzy się historia Ripple (XRP)?

1 lipca w sądzie federalnym w Kalifornii, w imieniu powoda Marka Younga, złożony został pozew zbiorowy przeciwko podmiotom powiązanym z blockchainem Solany, w związku z naruszeniem amerykańskiego prawa papierów wartościowych. Czy Solanę czeka teraz batalia podobna do tej, która spotkała Ripple (XRP)?

Pełna lista adresatów pozwu to: Solana Foundation, Solana Labs wraz z założycielem Anatolijem Jakovenko, kryptowalutowy fundusz typu Venture Capital Multicoin (który był jednym z głównych inwestorów Solany) wraz ze współzałożycielem Kyle’m Samanim oraz służąca do tradingu platforma FalconX. Według sformułowanych w pozwie zarzutów, osiągnęli oni znaczące zyski dzięki sprzedaży papierów wartościowych SOL inwestorom detalicznym w Stanach Zjednoczonych, co z kolei miało odbyć się z naruszeniem przepisów rejestracyjnych federalnego i stanowego prawa papierów wartościowych, a także doporowadzić do poniesienia przez inwestorów ogromnych strat.

Zdaniem Younga, SOL zostało stworzone i sprzedane w sposób, który spełnia wszystkie trzy kryteria nakreślone w Teście Howeya, decyzji Sądu Najwyższego USA, która jest często używana jako miernik do określenia, czy transakcja obejmuje sprzedaż papierów wartościowych w myśl Ustawy o papierach wartościowych. Mimo to, Solana Labs złożyła w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd formularz D, który jest swoistą deklaracją, że sprzedaż papierów wartościowych jest zwolniona z rejestracji w SEC, a więc zastosowanie ma jedno z wyłączeń stosowania wspomnianej ustawy.

W pozwie zarzucono również Solanie, że jest wysoce scentralizowaną kryptowalutą, na której insiderzy bogacą się kosztem innych inwestorów. Co więcej, ponieważ blockchain Solany razem ze wszystkimi papierami wartościowymi SOL w obiegu zostały stworzone przez Solana Labs, Solana Foundation oraz Anatolija Jakovenko, określili oni też, kto otrzyma papiery wartościowe SOL i na jakich warunkach.

Zdaniem założyciela portalu CryptoLaw Johna Deatona, pozew przeciwko Solanie jest zaledwie przedsmakiem tego, co może się zdarzyć, jeżeli Ripple Labs przegra toczącą się nadal sprawę sądową przeciwko SEC:

Argumentacja SEC odnośnie XRP sprawia, że XRP jest obecnie zdecydowanie najważniejszym altcoinem w kryptowalutach. SEC zarzuca, że dzisiejszy XRP, sam token, jest papierem wartościowym, włączając niezależną od Ripple sprzedaż na rynku wtórnym. Biorąc pod uwagę, że Kongres nie zamierza zapewnić jasności regulacyjnej, orzeczenie sędziego Torresa zdecyduje, czy SEC zyska jurysdykcję nad istniejącymi altcoinami, którymi handluje się od lat.

~ John Deaton
MulticoinPozewSECSolanaXRP
Komentarze (0)
Dodaj komentarz