Walidatorzy platformy Solana przegłosowali propozycję mającą na celu zmniejszenie opóźnień głosów konsensusu. Działanie to miałoby w znaczący sposób przyspieszyć transakcje dokonywane na blockchainie.
Mechanizm „Timely Vote Credits” wprowadza nową strukturę motywacyjną dla walidatorów, nagradzając szybsze przetwarzanie transakcji wyższymi kredytami głosowymi.
Jak działają „kredyty głosów”?
Wyjaśnimy – „kredyty głosów” to metoda księgowa, która jest używana do określenia, jaki procent nagród inflacyjnych walidator zdobywa w imieniu swoich stakerów. Jeszcze do niedawna w sytuacji gdy slot, na który wcześniej głosował walidator, był „zakorzeniony”, otrzymywał on 1 punkt głosów. „Zakorzeniony” slot to taki, który uzyskał pełne zaangażowanie walidatora (tj. został sfinalizowany).
Jednym z problemów tej prostej metody rozliczania było to, że przyznawała ona jeden punkt niezależnie od tego, jak „stary” był slot, na który głosowano w momencie głosowania. Oznacza to, że walidator mógł opóźnić głosowanie na wiele slotów w celu zbadania forków i poczekać na oddanie głosów, które z mniejszym prawdopodobieństwem wygasną i nie ponosił za to żadnych konsekwencji. Co gorsza, znane i udokumentowane są przypadki walidatorów używających tej techniki do znacznego opóźnienia głosowania i zdobycia w rezultacie większej liczby kredytów.
14 marca br. użytkownik o pseudonimie „zantetsu” w oparciu o Solana Improvement Document 33 (SIMD-0033) przedstawił swój projekt, który miałby wprowadzić zmienną liczbę kredytów przyznawanych za głosy – z większą liczbą kredytów przyznawanych głosom o mniejszym opóźnieniu. „Zniechęci to do celowego „opóźniania”, ponieważ opóźnianie głosowania na dowolne sloty zmniejsza liczbę kredytów, które otrzyma głos” – wyjaśnili przedstawiciele Solana Labs.
Decyzję o aktywacji mechanizmu poprzedziły kompleksowe badania. Przed wdrożeniem w sieci głównej „Timely Vote Credits” zostało rygorystycznie przetestowane w sieci testowej Solana za pomocą testów jednostkowych i wyspecjalizowanego klastra testowego. Społeczność zweryfikowała skuteczność i niezawodność funkcji, zapewniając, że działa ona zgodnie z przeznaczeniem i wspiera cele sieci bez narażania bezpieczeństwa lub integralności.
Ostatecznie w dniu wczorajszym, tj. 9 kwietnia br., propozycja została przyjęta – 98 proc. użytkowników Solany zagłosowało „za”.
Solana stawia na nowe rozwiązania
Aktywacja nowego mechanizmu „Timely Vote Credits” obejmuje dwie krytyczne aktualizacje. Pierwsza z nich ma zastąpić istniejącą już strukturę kont głosowych „LandedVote”, która zawiera dane o opóźnieniach w głosowaniu i przygotowuje system do nowego mechanizmu nagród. Druga z aktualizacji umożliwia programowi do głosowania uwzględnienie tego opóźnienia podczas dystrybucji kredytów głosowych, co ma na celu znaczne nagradzanie szybkości transakcji.
Dodajmy, że na chwilę obecną Solana Compass pokazuje, że blockchain generuje około 1000 transakcji „bez głosowania” lub transakcji użytkownika na sekundę i prawie 2000 transakcji „głosowania” na sekundę.