Chociaż od głośnego w całej branży upadku giełdy kryptowalut FTX minęły już kilka lat i wielu o nim zapomniało, to skutki tego wydarzenia niektórzy odczuwają do dziś. Pomimo upływu czasu jedna kryptowaluta wciąż obrywa za błędy byłego założyciela i właściciela giełdy. Za czasów swojej świetność Sam Bankman Fried był wielkim fanem Solana. Dlatego FTX była w posiadania sporej ilości tego altcoina. Dziś, by spłacić wierzycieli, giełda wyprzedaje swoje zasoby, co wpływa na podaż monety w obiegu. Niebawem dojdzie do zrzut sporej ilości SOL na rynek, co może zagrozić stabilności tokena. Czy jest się czego obawiać?
Solana gwałtownie zaleje rynek tokenami o wartości ponad 2 mld dolarów
Sam Bankman Fried, czyli założyciel giełdy FTX oraz firmy Alameda Research, znany był ze swojego zamiłowania do tokena Solana. Biznesmen był nawet jednym z tzw. wczesnych inwestorów SOL, a później w trakcie swoje działalności pompował środki w liczne projekty powiązane z siecią Solana. Przez długi czas był to czynnik, który sprzyjał wartości tokena.

Wszystko posypało się w 2022 roku, gdy w listopadzie giełda FTX ogłosiła upadłość. Wówczas Solana gwałtownie straciła na wartości. Od stycznia 2023 roku projekt sukcesywnie odbudowywał swoją pozycję i w krótkim czasie odrobiła blisko 200%. Jednak skutki tego bezprecedensowego wydarzenia SOL odczuwa do dziś.
W związku z tym, że giełda posiadała w swoich zasobach ogromne ilości SOL, do dziś token jest wyprzedawany, by spłacić wierzycieli. Za chwilę dojdzie do kolejnego tego typu zdarzenia. Z doniesień Blockworks wynika, że 1 marca na rynek trafi 11,16 mln tokenów Solana o wartości ponad 2 mld dolarów (biorąc pod uwagę obecne ceny).
Jak poinfowmował Blockworsk „FTX Estate sprzedało inwestorom wiele wciąż zablokowanych tokenów ze znacznym rabatem w stosunku do ceny rynkowej po tym, jak giełda zbankrutowała”. Obecnie w obiegu jest 488,28 mln sztuk SOL. Odblokowana pula stanowi 2,2% obecnej podaży kryptowaluty.
Miał być przełom, a na razie jest pod górkę
Solana od początku roku radziła sobie całkiem dobrze. Na początku stycznia token pobił swój rekord wartości. Najnowsze ATH kryptowlauty wynosi 285 dolarów. W tamtym momencie rynek był pewny, że za moment zobaczymy przebicie magicznej granicy 300 dolarów. Jednak końcówka stycznia przyniosła duży krach na rynku kryptowalut, który trwa właściwie do dziś. Wspomniany cel mocno się oddalił.
W chwili pisania tekstu SOL kosztuje 194 dolary, a w ciągu ostatnich 24 godzin moneta straciła na wartości 2,47%. Przez ostatni tydzień altcoin zyskał co prawda 1,29%. Jednak w ujęciu miesięcznym strata wynosi 5,53%.
Mimo to rynek pozostaje pełen nadziei. Głównie za sprawą kilku obiecujących prognoz z grudnia 2024 r., które zelektryzowały posiadaczy SOL. W grudniu Bitwise i VanEck zaprezentowały swoje prognozy dla rynku kryptowalut na 2025 rok. W obu z nich Solana, obok Bitcoina i Ethereum to jeden z liderów tego roku. Bitwise szacuje, że SOL w przyszłym roku zdobędzie 750 dolarów. Z kolei VanEck oczekuje, że kryptowaluta przekroczy 500 dolarów.
Dodatkowo potencjalnym katalizatorem dla Solana mogą okazać się fundusze spotowe SOL ETF, które oczekują na zatwirdzenie przez SEC.