Solana to 'sztuczny i martwy’ blockchain? Te dane szokują. Czy hossa na SOL powróci?

Solana to 'sztuczny i martwy’ blockchain? Te dane szokują. Czy hossa na SOL powróci?

Cena jednej z największych kryptowalut, Solany (SOL) od pewnego czasu zmaga się ze spadkami. Ale jej problemy nie są odosobnione – dotyczą całego rynku kryptowalut. Czy w nadchodzących tygodniach sytuacja ulegnie poprawie? Pamiętajmy, że spadek cen Solany zbiegł się z korektą na amerykańskim rynku akcji.

Nie tylko memcoiny?

Token Solana, SOL, kosztuje ok. 145 dolarów, co oznacza 17% wzrost od najniższego poziomu 125 dolarów zanotowanego 28 lutego. Mimo to token napotkał silny opór w okolicach 180 dolarów, a jego aktualna wartość wciąż jest o 50% niższa od rekordowego poziomu niemal 300 dolarów z 19 stycznia.

Choć analitycy wiążą ostatni spadek cen SOL z załamaniem rynku memecoinów, rzeczywistość jest bardziej skomplikowana.

Aktywność onchain w sieci Solana wyraźnie zmalała w kluczowych sektorach, takich jak staking, aktywa tokenizowane, syntetyczne kontrakty, rynki NFT czy infrastruktura sztucznej inteligencji. Zatem możemy powiedzieć, że spadki te nie są wyłącznie, a jedynie w pewnej istotnej części związane z memcoinami i słabymi wynikami Bitcoina. A może 'moda na Solanę’ się skończyła?

Spadek aktywności na blockchainie

Według danych DefiLlama opłaty transakcyjne w sieci Solana spadły o 73% w porównaniu do poziomów sprzed czterech tygodni. Większość aktywności na blockchainie była napędzana przez uruchomienia nowych memcoinów i handel na zdecentralizowanych giełdach (DEX). Ta stagnacja może sugerować osłabienie popytu na SOL.

Spadek liczby aktywnych użytkowników jest widoczny w kluczowych aplikacjach ekosystemu Solana. DappRadar wskazuje, że w ciągu ostatnich 30 dni liczba adresów korzystających z Jito, największej zdecentralizowanej platformy stakingowej Solana, zmniejszyła się o 56%.

Podobnie Magic Eden, jedna z głównych giełd NFT, zanotowała 38% spadek liczby aktywnych użytkowników, a Save (dawniej Solend), platforma pożyczkowa, odnotowała 42% redukcję użytkowników. Dla porównania, sieć Base (warstwa 2 Ethereum) straciła zaledwie 2% aktywnych adresów w tym samym okresie, a na głównej warstwie Ethereum liczba interakcji z DApps zmniejszyła się o 17%.

Dochodzimy do wniosku, że inne blockchainy nie doświadczyły tak gwałtownej redukcji aktywności.

ETF na ratunek?

Jednym z czynników ograniczających potencjalne wzrosty SOL jest brak zainteresowania inwestorów wykorzystujących dźwignię. Stawki finansowania kontraktów futures na SOL pozostają ujemne od kilku ostatnich dni. Sprzedający płacą za utrzymanie swoich pozycji. Obecna 8-godzinna stopa finansowania na poziomie w okolicach -0,01% przekłada się na koszt zaledwie 0,9% miesięcznie.

Ale brak popytu na pozycje długie po 52% spadku od ATH nie jest optymistycznym sygnałem. Nieoczekiwane wydarzenia, takie jak potencjalne zatwierdzenie funduszu ETF opartego na Solanie w Stanach Zjednoczonych, mogłyby jednak zaskoczyć rynek i doprowadzić do tzw. short squeeze, czyli gwałtownego wykupowania pozycji krótkich. Pamiętajmy, że jak dotad Solana 'ma wsparcie’ Białego Domu.

Kontrowersje nie milkną

Według krytyków Solany, prawdziwa aktywność na blockchainie Solana jest sztucznie zawyżona. Aż 95% opłat transakcyjnych w sieci pochodzi zaledwie od 1,3% użytkowników, zdominowanych przez firmę market-makingową Wintermute… A także boty wykorzystujące tzw. maksymalną wartość wydobywalną (MEV).

Jak donosi Cointelegraph, część tej aktywności pochodzi z ataków typu „sandwich”, w których traderzy wykorzystują luki w systemie, aby zarobić na manipulacji cenowej na zdecentralizowanych giełdach. Przeciętni tracą, a 'elitarna grupa’ wtajemniczonych czerpie zyski.

Ciosem dla Solany jest brak inwestycji ze strony World Liberty Financial (WLFI) – projektu związanego z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. WLFI zgromadził znaczne pozycje w Ethereum (ETH), Wrapped Bitcoin (WBTC), Tron (TRX), Chainlink (LINK) i Aave (AAVE)… Ale nie zainwestował w SOL, mimo że na blockchainie Solana powstał oficjalny token Trumpa (TRUMP).

By odwrócić trend potrzebna będzie: wyższa aktywność onchcain i zainteresowanie Solaną, apetyt na dźwignie i lepsze nastroje rynku. Dodatkowo ograniczenie dominacji botów i spekulacyjnych transakcji i zainteresowanie instytucji. Być może powiązanych z rodziną Trump.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz