Sezon na airdropy w ekosystemie Solana oficjalnie rozpoczęty. Jito, wiodący protokół liquid stakingu, z powodzeniem przeprowadził kampanię której zwieńczeniem był bardzo wyczekiwany airdrop. Jak się szybko okazało, rozdystrybuuowano ogromną sumę: tokeny, które trafiły do użytkowników były warte jeszcze niedawno ok. 165 milionów dolarów (kurs rośnie). Nowy zrzut wywołał prawdziwe fale entuzjazmu w społeczności Solany i prawdopodobnie będzie miał daleko idące konsekwencje dla rozwoju dotychczas nieco niedomagającej niszy zdecentralizowanych finansów (DeFi) na tym blockchainie.
Solana rozpoczyna sezon na airdropy
Zrzut Jito, który dopiero miał miejsce, rozdzielił wśród dotychczasowych stakerów dokładnie 90 milionów tokenów służących do zarządzania protokołem ($JTO). Teoretycznie należy się on wyłącznie użytkownikom, którzy uczestniczyli w obstawianiu i pożyczaniu płynnego tokena SOL autorstwa tego protokołu DeFi o nazwie JitoSOL. Warto jednak mimo wszystko sprawdzić nasz adres na „liście płac”. Można to zrobić najlepiej przechodząc przez stronę największego portfela Solany – Phantom Wallet – gdzie podane są również przydatne informacje pomagające uniknąć nadziania się na oszustwa natury phishingowej. Inną stroną gdzie możecie wkleić (publiczny!) adres swojego portfela w celu sprawdzenia czy kwalifikujecie się po odbiór jakiegoś airdropu Solany to Solana Airdrop Checker.
Na moment powstawania tego artykułu cena $JTO wynosi 3,16-3,30 USD za monetę i podlega mocnym wahaniom. Najciekawsza jest natomiast kapitalizacja rynkowa oraz w pełni rozwodniona: podczas gdy ta pierwsza wynosi ok. 370 mln dolarów, gdyby wszystkie zamrożone kryptowaluty trafiły na rynek w tym momencie i znalazły kupujących byłaby ona dziesięciokrotnie wyższa. Oznacza to, że w miarę uwalniania z czasem dodatkowych monet będzie dochodziło do rozwadniania wartości.
Airdrop o wartości dużego mieszkania
Aktualni beneficjenci nie muszą się tym chwilowo przejmować. Otrzymane przez nich kryptowaluty mogą sprzedać w tym momencie po fantastycznych cenach, a posty na platformie X (Twitter) są pełne radości i niedowierzania. Osoby które stakowały kwoty rzędu 400 dolarów na kilkunastu portfelach otrzymały „w prezencie” nawet 150 tysięcy dolarów, czyli ok. 600 tysięcy złotych. To już kwota pozwalająca w Polsce na zakup fajnego mieszkania!
Rozdysponownae tokeny JTO będą wykorzystywane do zarządzania niedawno utworzoną zdecentralizowaną autonomiczną organizacją Jito (DAO) i nadzorować skarbcem protokołu o wartości 490 milionów dolarów.
Jito, wraz ze swoim konkurentem Marinade, stanowią parę największych platform liquid stakingu na blockchainie Solana, przy czym Jito ma aktualnie ponad połowę (plus minus 460 mln USD) całkowitej wartości zablokowanej (TVL) którą ma jego najbliższy konkurent (ok. 730 mln) według danych platformy analitycznej DeFiLlama. Oba projekty bledną natomiast w zestawieniu dominującym protokołem liquid stakingu Ethereum, Lido, który zgromadził TVL w wysokości 21,45 miliardów (!) dolarów.
Obserwatorzy rynku są zdania, że zastrzyk finansowy wygenerowany przez nowy zrzut może posłużyć jako katalizator szerszej adopcji Solany, podobnie do wpływu jaki miał airdrop kryptowaluty $UNI platformy Uniswap na zdecentralizowany sektor finansowy (DeFi) Ethereum w 2020 roku.
Może Cię zainteresować: