Drugi krach w ciągu zaledwie dwóch tygodni ponownie mocno uderzył w rynek kryptowalut. Dużo tracą nawet dotychczasowi liderzy, wśród których jest też Solana. Token w listopadzie ustanowił nowe ATH, które wynosi 263,21 dolarów. Rynek nastawiał się na szybkie pokonanie kolejnego kamienia milowego, którym byłoby osiągnięcie 300 dolarów. Niestety od kilku dni token jest w odwrocie i traci zarówno w perspektywie tygodniowej, jak i miesięcznej. Dodatkową niepewność wprowadzają wieloryby. Eksperci pozostają jednak spokojni.
Solana najniżej od miesiąca, ale wciąż atrakcyjna dla wielorybów
W ostatnich dniach SOL bardzo dużo traci. 21 grudnia token spadł do poziomu 177,21 dolara, co było najniższą ceną kryptowaluty od przeszło miesiąca. Na moment altcoin odbił do 201 dolarów, ale po chwili kurs znowu zaczął nurkować.
W momencie pisania tekstu Solana 179,06 dolarów i w ciągu doby traci 7,73%. W ujęciu tygodniowym i miesięcznym kryptowaluta traci na wartości odpowiednio 20,20% i 23,88%. Token radzi sobie wyraźnie gorzej, ale wciąż jest na celowniku dużych posiadaczy, którzy wykorzystują spadki cen SOL do zwiększenia zasobów. W ciągu ostatniego tygodnia wieloryby nabyły SOL za około 1,7 mld dolarów, co wskazuje na ich duże zaufanie do przyszłości tokena.
Obecna sytuacja SOL nie jest jasna. Ali Martinez, popularny analityk kryptowalut, napisał na X, że Solana testuje wsparcie pomiędzy 179 a 188 dolarów. Jak zauważa ekspert, był to kluczowy obszar w okresie od marca do listopada. Martinez sądzi jednak, że token prawdopodobnie czeka wybicie.
Optymistyczny co do przyszłości SOL jest również Alan Santana. Mimo iż kurs tokena słabnie i jest niestabilny, ekspert ocenia, że Soalna „uaktywniła się 300-dniowa strefa wsparcia i akumulacji. Przedział pomiędzy 0,001700 a 0,002000 to bardzo dobra strefa wejścia i akumulacji”.
Cierpliwi zostaną wynagrodzeni?
Chociaż obecna sytuacja SOL nie wygląda tak dobrze, jak jeszcze kilka tygodni temu, to jest kilka przesłanek, które pozwalają sądzić, że w perspektywie długoterminowej token zyska. Potencjalnym katalizatorem cen w przyszłości mogą okazać się fundusze spotowe SOL ETF. Eksperci Bloomberga ocenili, że spośród grupy tokenów, które czekają na swój ETF, Solana wcale nie musi być pierwsza. Jednak pojawienie się tego produktu na rynku może być kołem zamachowym rozwoju altcoina.
Ponadto w grudniu pojawiły się obiecujące prognozy dla SOL. Pierwszą zaprezentowała firma Bitwise, która w prognozie dla rynku kryptowalut na 2025 roku wskazał, że Solana może osiągnąć 750 dolarów. Jednocześnie Bitwisie umieściła SOL w grupie liderów na 2025 rok obok Bitcoina i Ethereum.
Z kolei VanEck w raporcie opublikowanym w połowie grudnia wskazał, że Solana może osiągnąć w 2025 roku 500 dolarów.