SEC walczy z krypto-doradcami? Będą potrzebne specjalne uprawnienia?

SEC zapowiedział zapowiedział, że doradcy inwestycyjni oraz brokerzy kryptowalut, którzy udzielają porad na temat kryptowalut zostaną objęci nadzorem. Czy to koniec Eldorano i składania obietnic i wysokich zysków?

I tak, i nie. SEC zyska dzięki temu nowe narzędzia, które pozwolą kontrolować brokerów oraz doradców inwestycyjnych zajmujących się kryptowalutami. Z tego powodu Ci będą musieli zachować większą ostrożność niż do tej pory podczas wydawania różnego rodzaju rekomendacji.

Jak możemy przeczytać w oficjalnym dokumencie (źródło):

Egzaminy rejestrujących będą koncentrować się na oferowaniu, sprzedaży, rekomendacjach lub poradach dotyczących handlu kryptowalutami lub aktywami powiązanymi z kryptowalutami i będą obejmowały to, czy firma (1) spełniła i przestrzegała odpowiednich standardów opieki przy wydawaniu rekomendacji, polecaniu lub zapewnianiu inwestycji rada; oraz (2) rutynowo przeglądać, aktualizować i ulepszać swoje praktyki w zakresie zgodności, ujawniania informacji i zarządzania ryzykiem.

Co to oznacza?

Przede wszystkim SEC zapowiedział, że będzie obserwował zarówno brokerów, jak i doradców, żeby upewnić się, że Ci przestrzegają odpowiednich standardów podczas wydawania rekomendacji i udzielania porad inwestycyjnych.

Ponadto firmy będą musiały regularnie przeglądać i aktualizować swoje praktyki, co może oznaczać np. konieczność dostosowania ich do koniunktury.

Firmy zajmujące się doradztwem inwestycyjnym w branży kryptowalut będą musiały posiadać kwalifikacje do oferowania klientom usług powierniczych i przestrzegać zabezpieczeń określonych w ustawie o doradcach inwestycyjnych z 1940 r.

Warto przypomnieć, że niedawno SEC opublikował raport, w którym stwierdzono, że Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd bada zarejestrowanych doradców inwestycyjnych, którzy mogą oferować klientom przechowywanie aktywów cyfrowych bez posiadania odpowiednich kwalifikacji.

Oczywiście warto podkreślić, że zmiany SEC nie wprowadzają zmian prawnych na rynku europejskim, a tym bardziej polskim. Natomiast dają jasny sygnał, że kryptowaluty są coraz poważniej traktowane, na równi z tradycyjnymi instrumentami finansowymi.

KryptowalutyPrawoprawo kryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz