Amerykańska firma kryptowalutowa Lejilex wraz z organizacją Crypto Freedom Alliance of Texas (CFAT), wystąpiły sądownie przeciwko amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).
Powodowie twierdzą, że SEC przekroczyła granice swojej jurysdykcji regulacyjnej, przejmując kontrolę nad przestrzenią aktywów cyfrowych bez wyraźnego upoważnienia legislacyjnego.
SEC w ogniu krytyki
Pozew, złożony w amerykańskim sądzie okręgowym w Fort Worth, stanowi poważne zagrożenie dla regulacji SEC w zakresie kryptowalut.
Lejilex, który planuje utworzyć platformę kryptowalutową o nazwie Legit.Exchange, oraz CFAT, grupa wspierająca tworzenie polityki dotyczącej aktywów cyfrowych w Teksasie, skrytykowały SEC i jej działania dotyczące branży kryptowalut. W złożonej skardze podkreślono brak wyraźnego kierunku ustawowego, dającego Komisji władzę, którą przyjęła do sprawowania nad aktywami cyfrowymi.
W branży kryptowalut szykuje się więc prawdziwy precedens. Pozew zwraca bowiem uwagę na konflikty między rozwijającą się branżą kryptowalut a organami regulacyjnymi. W opinii powodów, stanowisko amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd stanowi duże utrudnienie dla funkcjonowania na rynku takich podmiotów jak Lejilex. Efekt? Cała branża nie może się rozwijać i inwestować w nowe technologie.
Skarga złożona przez Lejilex i CFAT wskazuje również na fakt, że zamiast wydawać jasne i proaktywne wytyczne co do sposobu działania, SEC od razu stosuje działania egzekucyjne. Powodowie twierdzą, że ta niejednoznaczność nie tylko utrudnia rozwój biznesu, ale także zagraża pozycji Stanów Zjednoczonych jako innowatora w sektorze aktywów cyfrowych.
Według powodów, rozszerzająca się interpretacja zakresu regulacyjnego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, w szczególności traktowanie aktywów cyfrowych jako „kontraktów inwestycyjnych”, jest zbyt szeroka i nie posiada solidnej podstawy prawnej. Dlatego też oba podmioty domagają się zadośćuczynienia sądowego w celu orzeczenia, że transakcje dotyczące aktywów cyfrowych na stronach internetowych, takich jak Legit.Exchange, nie będą reprezentować obrotu papierami wartościowymi.
Zobacz też: Palikot idzie do prokuratury. Co z planami ratowania Manufaktury Piwa Wódki i Wina?
Czy to przełom na rynku krypto?
Obserwatorzy rynku twierdzą, że wynik planowanego procesu może mieć daleko idące konsekwencje dla regulacji aktywów cyfrowych w Stanach Zjednoczonych. Korzystne orzeczenie dla Lejilex i CFAT może skłonić SEC do ponownej oceny podejścia regulacyjnego, potencjalnie prowadząc do bardziej opartych na współpracy i jasno określonych ram regulacyjnych dla branży kryptowalut. Z drugiej strony decyzja sądu podtrzymująca uprawnienia SEC mogłaby potwierdzić regulacyjne status quo, wzmacniając zdolność komisji do nadzorowania rynku aktywów cyfrowych.
Może Cię zainteresować: