Regulatorzy położą kres kryptowalutowej sielance? SEC podwija rękawy

Firmy kryptowalutowe muszą zacząć przestrzegać isnitejących przepisów i zasad, przekazał przewodniczący amerykańskiej Komisji Ds. Papierów Wartościowych i Giełd, Gary Gensler w wywiadzie z Yahoo Finance. Szef SEC wziął sobie do serca informacje ustawodawców, którzy naciskali, że regulatorzy muszą powstrzymać firmy kryptowalutowe od nieuczciwych praktyk i uniemożliwić im handel aktywami klientów. SEC już raz z powodzeniem rozprawił się z giełdami walut cyfrowych przed upadkiem kolejnego kryptowalutowego giganta FTX, powiedział Gensler.

Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Gary Gensler stanął w ogniu krytyki ze strony osób zarzucających mu, że nie nie zdołał wyegzekwować zasad zapobiegających złym praktykom firm kryptowalutowych (m.in. handlowi środkami klientów) który doprowadził do upadku giganta giełdy kryptowalutowej FTX i naraził inwestorów na miliardowe straty. Gensler powiedział Yahoo Finance w wywiadzie, że SEC przyniósł do tej pory 100 spraw egezkucyjnych w przestrzeni kryptowalutowej, bezpośrednio kwestionując pytania części ustawodawców dotyczące faktycznego nadzoru nad rządową agencją.

W listopadzie zaangażowana w regulacje rynku kryptowalut senator Elizabeth Warren, Demokratka z Massachusetts wezwała SEC do przyznania się do winy w następstwie porażki FTX, argumentując, że agencja „pozostała w tyle” za przemysłem kryptowalutowym. Członkowie Komisji Usług Finansowych Izby wezwali również Genslera do odpowiedzi na pytania o to, co wiedział na temat postępującego upadku giełdy FTX. „Jesteśmy już odpowiednio dopasowani” – powiedział Gensler w rozmowie z Yahoo Finance, podkreślając gotowość realizacji przepisów do warunków relatywnie nowej klasy aktywów na rynku. Szef SEC powiedział, że firmy kryptowalutowe powinny być pociągnięte do odpowiedzialności za rażące nieprzestrzeganie istniejących zasad.

„Możesz myśleć o nich jak o kasynach, w których inwestująca publiczność szuka lepszej przyszłości (…) A ponieważ większość tych tokenów jest papierami wartościowymi, oznacza to, że … kasyna muszą dojść do zgodności z naszymi sprawdzonymi w czasie przepisami”. Co więcej, Gensler dodał: „Ich model biznesowy w tej chwili oferuje społeczeństwu zwrot odsetek w kryptowalutach jak mówią … a następnie ewentualnie handel przeciwko swoim klientom, handel w tajemnicy przed swoimi klientami, pożyczanie tego (…) Gdziekolwiek indziej w finansach, konflikty interesów nie są dozwolone, środki klientów są przechowywane oddzielnie od giełdy”

Były prezes FTX Sam Bankman-Fried firma Alameda Research wykorzystała miliardy dolarów w aktywach klientów FTX do handlu, praktyka, która według Genslera narusza federalną ustawę. Firma złożyła wniosek o upadłość 11 listopada, a Bankman-Fried ustąpił ze stanowiska CEO, ponieważ firma stanęła w obliczu kryzysu płynności. Po tym wszystkim… Bankman-Fried zaprzeczył, że dopuścił się oszustwa. Co więcej ustawodawcy zauważyli, że federalny nadzór nad giełdą FTX był utrudniony, ponieważ firma ma siedzibę na Bahamach. Gensler powiedział Yahoo Finance, że SEC z powodzeniem powstrzymał inne podejrzane działania firm kryptowalutowych. Jako przykłady przytoczył zarzuty przeciwko Poloniex i Coinbase za nieautoryzowane operacje finansowe:

„Wnieśliśmy powództwa przeciwko platformom pożyczkowym kryptowalut, w tym BlockFi, i nadal będziemy energicznie działającym regulatorem papierów wartościowych, ale naprawdę sugeruję tym pośrednikom, tym sklepom, tym kasynom… Jeśli chcą mieć zgodę, by współpracowali z SEC.. Trzeba rozdzielić te firmy”. Gensler powiedział, że SEC podejmie więcej działań egzekucyjnych, jeśli giełdy kryptowalut nie będą przestrzegać zasad, ale nie rozwinął, jakie dokładnie to będą działania. „Możemy użyć niektórych przepisów, aby dostosować rzeczy … ale nie jest to wystarczające, należy wdrożyć podstawowe zabezpieczenia: oddzielić środki firm od środków ich klientów”.

Może Cię zainteresuje:

BitcoinBlockchainKryptowalutyregulacjeregulacje kryptowalutSEC
Komentarze (0)
Dodaj komentarz