Salwador udowadnia, że to się opłaca. Inwestowanie w Bitcoin przyniosło miliony dolarów zysku

Strategiczna inwestycja kraju, jakim jest Salwador w Bitcoin sprawiła, że ten stał się on swoistym pionierem w sferze cyfrowej waluty.

Od 2021 r. Salwador konsekwentnie kupował Bitcoiny, nabywając łącznie 2861 BTC po średniej cenie 42 599 USD za sztukę. W rezultacie aktywa te są obecnie warte ponad 206 milionów dolarów, co odzwierciedla znaczny wzrost wartości portfela tego państwa o 69,09 proc. Co ważne, zysk kraju nie wynika wyłącznie z aprecjacji rynku, lecz również z innowacyjnych strumieni przychodów bezpośrednio powiązanych z Bitcoinem.

Konsekwencja i zaangażowanie

Przychody Salwadoru z BTC obejmują krajowy program paszportowy, usługi konwersji z BTC na USD dla lokalnych firm, wydobywanie Bitcoinów obsługiwane przez państwo oraz płatności za usługi rządowe oparte na Bitcoinach. Tego typu inicjatywy pokazują holistyczne podejście do wykorzystania najpopularniejszej na świecie kryptowaluty do rozwoju gospodarczego. Ponadto Salwador wprowadził politykę zachęcającą do inwestowania w Bitcoin. W grudniu 2023 r. władze uchwaliły nowe prawo migracyjne, oferujące przyspieszone obywatelstwo obcokrajowcom, którzy przekazują BTC na wsparcie rozwoju kraju.

Zobacz też: Nowe mieszkania. Na rynku jest ich więcej, niż się w rzeczywistości buduje. Jakim cudem?

Salwador, polityka i Bitcoin

Reelekcja prezydenta Nayiba Bukele w lutym bieżącego roku stanowi dowód na poparcie opinii publicznej dla forsowanej przez jego strategii rozwoju państwa w oparciu o Bitcoin. Pomimo wcześniejszej krytyki, zwłaszcza podczas spadków cen BTC, Bukele był konsekwentny w swoich działaniach i krytykował media głównego nurtu. Teraz, z perspektywy czasu, można stwierdzić, że miał ku temu powody – w styczniu prezydent Salwadoru poinformował o całkowitej spłacie długu tego kraju w wysokości 800 milionów dolarów wraz z odsetkami. Osiągnięcie to jest zgodne z planami budowy kraju wolnego od podatku i uruchomienia obligacji Bitcoin. Co prawda projekty te jakiś czas temu zostały wstrzymane z powodu zmienności rynku, ale teraz mają być kontynuowane. Salwador zamierza również zbudować Bitcoin City, wracając do wizji z czasów hossy w 2021 roku. Powoli plan ten nabiera tempa, odzwierciedlając zaangażowanie krajowych władz w to, by ich kraj stał się centrum innowacji kryptowalutowych.

Może Cię zainteresować:

BitcoinBTCKryptowalutyNayib BukeleSalwador
Komentarze (0)
Dodaj komentarz