Salwador nie zwalnia. Z doświadczeń tego kraju dot. kryptowalut skorzystają też inni

Salwador, znany z pionierskiego przyjęcia Bitcoina jako prawnego środka płatniczego, podpisał umowę o współpracy z Argentyną w celu wzmocnienia sektorów aktywów cyfrowych obu krajów.

Współpraca ma na celu połączenie innowacyjnych możliwości Argentyny w zakresie blockchain z doświadczeniem Salwadoru w zakresie regulacji kryptowalut. Ponadto Salwador prowadzi rozmowy z ponad 25 innymi krajami w celu zawarcia podobnych umów, sygnalizując swoją rosnącą rolę globalnego lidera w zakresie adopcji kryptowalut.

Strategiczna współpraca z Argentyną

W środę, 11 grudnia, Juan Carlos Reyes, przewodniczący Krajowej Komisji Aktywów Cyfrowych Salwadoru (NCDA), poinformował o nawiązaniu współpracy z Roberto Silvą, szefem argentyńskiej Krajowej Komisji Papierów Wartościowych (CNV). Reyes podkreślił symbiotyczny potencjał tej kolaboracji. – Solidny argentyński sektor blockchain i nasze postępy regulacyjne tworzą wysoce produktywne partnerstwo – stwierdził.

Salwador, który od trzech lat z powodzeniem zajmuje się prawną regulacją aktywów cyfrowych, widzi natychmiastowe korzyści z dzielenia się posiadaną wiedzą, zwłaszcza że argentyńskie firmy są już obecne w tym kraju. A zatem podjęcie współpracy z Argentyną nie tylko wzmacnia ramy regulacyjne, ale także pozycjonuje Salwador jako centrum międzynarodowej współpracy w zakresie blockchain.

Zresztą władze Salwadoru nie marnują czasu i sięgają znacznie dalej, aktywnie angażując się w rozmowy z ponad 25 krajami w celu zawarcia podobnych umów. Reyes opisał wyzwania regulacyjne wynikające z niekonwencjonalnego podejścia Salwadoru, które różni się od tradycyjnych ram banku centralnego. Niemniej jednak dyskusje te mają na celu zbudowanie pomostów dla lepszej adopcji i regulacji kryptowalut.

– Spodziewamy się wielu innych umów w najbliższej przyszłości – powiedział Reyes. Podkreślił on również pilną potrzebę wczesnego podjęcia działań regulacyjnych, ostrzegając przed opóźnieniami, które mogą pozwolić na rozprzestrzenianie się oszustw i prania pieniędzy. Wskazał też na przestrzeganie przez Salwador zaleceń Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy jako wzór dla innych krajów. – Im dłużej się czeka, tym trudniej jest wdrożyć skuteczne regulacje – ostrzegł, podkreślając ryzyko stwarzane przez słabo uregulowaną branżę.

Najbliższe plany i dalsze cele

Póki co Salwador jest bliski podpisania dwóch dodatkowych umów z innymi krajami, czym po raz kolejny deklaruje swoje zaangażowanie we wspieranie międzynarodowej współpracy kryptowalutowej. Zresztą Reyes już teraz w swoich wypowiedziach podkreśla wartość współpracy transgranicznej w tworzeniu bezpiecznego i skutecznego środowiska regulacyjnego. – Nasze doświadczenie pokazało, że dzielenie się wiedzą jest niezbędne. Zachęcamy inne organy regulacyjne do priorytetowego traktowania tego podejścia – powiedział.

Inicjatywa Salwadoru to kolejny dowód na ambicje tego kraju co do globalnym liderem w zakresie regulacji i adopcji kryptowalut. Wykorzystując partnerstwa takie jak to z Argentyną, kraj ten dąży do udoskonalenia swojej polityki, zwiększenia wiedzy technologicznej i zachęcania do powszechnej akceptacji aktywów cyfrowych. Ta proaktywna postawa stanowi przykład dla innych krajów poruszających się w zawiłościach powstającej gospodarki kryptowalutowej, sygnalizując przyszłość, w której współpraca transgraniczna odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu krajobrazu regulacyjnego branży.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz