Salwador może zmienić podejście do bitcoina. Wszystko za sprawą…

Obecnie Salwador negocjuje zmiany w polityce pro – bitcoinowej. Wszystko za sprawą potencjalnej pożyczki od MFW o wartości 1,3 miliarda dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Czy wolność finansową również można sprzedać? O tym piszemy poniżej!

Salwador zmieni przepisy?

Według doniesień z Financial Times, pro-kryptowalutowy kraj może wkrótce przystać na warunki MFW, które obejmują m.in. brak konieczności płacenia przy użyciu BTC w transakcjach gospodarczych. Obecnie tego rodzaju przelewy są obowiązkowy wykonywane przy użyciu bitcoina. Prezydent Nayib Bukele, który w 2021 roku wprowadził bitcoina jako prawną walutę, w przeszłości odrzucał naciski międzynarodowych instytucji finansowych, takich jak MFW w zakresie jakichkolwiek regulacji. Wskazywał przy tym, że bitcoin przyniesie długoterminowe korzyści gospodarcze. Jednak trudna sytuacja kraju, w tym wysokie zadłużenie publiczne i spowalniający wzrost PKB, skłaniają polityka do mniejszego zaangażowania w krypto.

Salwador zawdzięcza sukces, czy porażkę bitcoinowi?

Decyzja o adopcji BTC przyniosła mieszane rezultaty. Z jednej strony, ruch przyciągnął uwagę globalnej społeczności kryptowalutowej, a ostatni wzrost ceny BTC do ponad 100 000 dolarów zwiększył wartość rezerw kraju do ponad 550 milionów dolarów – co oznacza zysk na poziomie 127%. Sam Bukele określił tę rezerwę jako ,,pierwszą skarbonkę Bitcoinową kraju”. Dodał jednocześnie, że chociaż sumaryczny kapitał na potrzeby Salwadoru nie jest spory, to jednak sama inwestycja przyniosła fajny zysk. Z drugiej strony, badania pokazują, że większość Salwadorczyków nadal woli korzystać z dolara amerykańskiego, a jedynie 7,5% obywateli używa BTC w codziennych transakcjach.

Dodatkowe warunki pożyczki MFW

W ramach negocjacji Salwador zobowiązał się do obniżenia deficytu budżetowego o 3,5% PKB w ciągu najbliższych trzech lat, zwiększenia rezerw walutowych z 11 do 15 miliardów dolarów oraz walki z korupcją. Uzgodnienia powyższe mają pomóc krajowi odzyskać dostęp do globalnych rynków finansowych, co może przyciągnąć dodatkowe środki z Banku Światowego i Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju.

Gospodarcze wyzwania i kontrowersje

Prezydent Bukele nadal cieszy się dużym poparciem krajowym dzięki znacznemu spadkowi przestępczości, jednak jego polityka jest krytykowana za naruszanie praw człowieka i potencjalną korupcję. Zmiana kursu wobec bitcoina (wymuszona przez MFW) może pomóc w ustabilizowaniu gospodarki, ale będzie również postrzegana jako wycofanie się z pierwotnej wizji kryptowalutowego raju.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz