Bitcoin i kryptowaluty potwornie krwawią, tymczasem niespodziewanym bohaterem ostatnich dni okazał się być memecoin o przeuroczej nazwie Fartcoin ($FARTCOIN), który działa na sieci Solana (SOL). Token nie tylko zanotował raczej symboliczne niż realne korekty, świeci się dziś na zielono, a jego wycena przekroczyła aż 1 miliard dolarów kapitalizacji całkowitej. Czym jest Fartcoin i dlaczego spekulanci oszaleli na jego punkcie?
Rynek wyczuwa, że coś tu śmierdzi
Zgodnie z oczekiwaniami, bank centralny USA, czyli Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 25 punktów bazowych, jednak ton wypowiedzi prezesa Jerome’a Powella nie spodobał się inwestorom. Rynki otrzymały niespodziewany zastrzyk niepewności, spodziewając się, że w 2025 roku liczba cięć stóp może być mniejsza od zakładanej, co poskutkowało falą wyprzedaży zarówno na Wall Street jak i Bitcoinie i kryptowalutach alternatywnych.
Tymczasem Fartcoin korektę… raczej przespał. Podczas gdy kluczowe kryptowaluty traciły gwałtownie na wartości, ten nietypowy memecoin, wprowadzony na rynek zaledwie 24 października, błyskawicznie odbił i zdołał nie tylko utrzymać swoją pozycję, ale i odnotować wzrost ceny i kapitalizacji rynkowej wynoszący go ponownie na poziomy powyżej 1 miliarda dolarów.
Odporność „pierdcoina” (dosłownie…) wywołała niemałe poruszenie w mediach społecznościowych. Bob Elliott, współzałożyciel Unlimited Funds, w swoim poście na platformie X (dawniej Twitter) napisał: „Jeśli Fartcoin nadal rośnie parabolicznie, być może polityka monetarna wcale nie jest aż tak restrykcyjna, jak mogłoby się wydawać.” Z kolei Douglas Bentforth, prezes Bone Fide Wealth, z przekąsem i ironicznie nawiązał do powściągliwego stosunku Fedu wobec rezerwy walutowej BTC, komentując: „Fed nie może posiadać Bitcoina na swoich saldach, ale nie zdementował przecież oficjalnie Fartcoina.”
Czym jest kryptowaluta Fartcoin?
Fartcoin to memecoin oparty na blockchainie Solana, który zyskał popularność dzięki powiązaniu z algorytmem sztucznej inteligencji (AI) o nazwie Truth Terminal. Projekt ten, stworzony przez nowozelandzkiego dewelopera Andy’ego Ayreya, początkowo był eksperymentem artystycznym mającym na celu wywołanie dyskusji na temat tzw. „alignmentu AI”.
Co nastąpiło później? Truth Terminal stał się dla kryptowaluciarzy swoistą „wyrocznią”, a jego odpowiedzi stały się zalążkiem kolejnych memów, spośród których jednym z pierwszych był Fartcoin. Dzięki swojej chwytliwej i bezczelnej nazwie błyskawicznie zdobył uznanie ze strony krypto-spekulantów, i, jak się okazuje, dzisiaj wspomniał o nim nawet komik Stephen Colbert podczas wystąpienia na żywo w stacji CBS.