Ostatnie tygodnie mocno zmieniły rynek kryptowalut. Niestety nie były to pozytywne zmiany. Miesięczny wolumen handlu kryptowalutami spadł po raz pierwszy od siedmiu miesięcy do 6,58 biliona dolarów. Bitcoin pod względem wartości rynkowej spadł w kwietniu o prawie 15%, kończąc siedmiomiesięczną passę wzrostów. Bolesne spadki doświadcza również branża górnicza. Dzienne przychody z wydobycia Bitcoinów spadły z około 6 miliardów na początku roku do mniej niespełna 3 milionów dolarów. Czy to tylko chwilowa zadyszka rynku?
Rynek kryptowalut złapał sporą zadyszkę
Jak wynika z raportu londyńskiej firmy analitycznej CCData, skumulowany wolumen na rynkach kasowych i rynkach instrumentów pochodnych spadł o 43,8% do 6,58 biliona dolarów. Wynik ten można uznać za gwałtowną korektę w porównaniu z rekordowym poziomem 9,12 biliona dolarów w marcu.
Stosunkowo umiarkowany spadek o 32,6% do 2,01 biliona dolarów doświadczył wolumen rynku kasowego. Jak możemy przeczytać w raporcie CCData „Spadek ten nastąpił po nieoczekiwanych danych makroekonomicznych, eskalacji kryzysu geopolitycznego na Bliskim Wschodzie i ujemnych przepływach netto z amerykańskich funduszy ETF na bitcoiny typu spot, co doprowadziło do tego, że główne aktywa kryptograficzne powróciły do poziomów osiągniętych w marcu”.
Wyraźną zadyszkę złapał też Bitcoin. Pod względem wartości rynkowej król kryptowalut spadł w zeszłym miesiącu o prawie 15%. W najtrudniejszym momencie BTC spadł do poziomu poniżej 60 000 dolarów, tym samym przerwał siedmiomiesięczny wzrostowy trend.
Trudny czas dla górników
Ostatnie tygodnie to również czas poważnej próby dla branży górniczej. Przychody z wydobycia Bitcoina po halvingu spadły do poziomu, który budzi obawy o bezpieczeństwo sieci i rentowność dla górników.
Najnowsze dane wskazują, że dzienne przychody z wydobycia Bitcoinów dramatycznie spadły z 6 miliardów dolarów na początku roku do około 3 milionów. Kryzys w branży nastąpił po czwartym halvingu Bitcoina, który obniżył nagrodę za blok z 6,25 BTC do 3,125 BTC. Tym samym dochody górników znacząco spadły.
20 kwietnia wprowadzono nowy standard tokenów o nazwie Runes, który podniósł dzienne opłaty transakcyjne do rekordowego poziomu 78,3 miliona dolarów. Jednak efekt ten był krótkotrwały. Hashprice będący miarą, której górnicy używają do określenia potencjału zysków ze swojej działalności, wzrósł do 182 dolarów/PH/dzień, dzień po halvingu. Jednak od tego czasu opłaty za aktywność i opłaty transakcyjne spadły. Finalnie hashprice osiągnął najniższy w historii poziom, spadając 7 maja 2024 r. do 49 dolarów /PH/Dzień.
Obniżenie nagród za wydobycie zmusiło górników do rewizji ich dotychczasowych swoich strategii, by utrzymać rentowność. Aby obniżyć koszty operacyjne, wiele firm zdecydowało się na modernizację swojego sprzętu na bardziej energooszczędny. Istnieją obawy, że niższa rentowność może skłonić niektórych górników do opuszczenia branży, co może mieć znaczące konsekwencje dla bezpieczeństwa sieci Bitcoin.
Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.