Bitcoin wytyczył na początku roku nowy trend po tym, jak na rynek trafiły fundusze spotowe ETF. Zaraz po tym ruszyły spekulacje dotyczące tego, która kryptowaluta jako kolejna doczeka się ETF-a. Drugim produktem dopuszczonym do obiegu był Ethereum ETF. W kolejce o ETF jest Solana, a od miesiąca także Ripple (XRP). Teraz do tego grona dołącza bardzo nieoczywisty kandydat. Firma Canary Capital złożyła wniosek o Hedera ETF.
Hedera (HBAR) dołącza do wyścigu o ETF
Sukces funduszy spotowych Bitcoin zachęca gigantów finansowych do składania kolejnych wniosków o kryptowalutowe ETF-y. Nikt nie był zaskoczony, że następne w kolejce o dopuszczenie funduszu spotowego ustawiły się Ethereum i Solana. W zeszłym miesiącu aż trzy wnioski dotyczyły Ripple (XRP). Jednak chyba nikt nie spodziewał się, że do tego grona dołączy mniej znana i dość niepozorna Hedera (HBAR). Wniosek o Hedera ETF złożyła firma Canary Capital. Ta sama firma na początku października wnioskowała o XRP ETF.
We wniosku złożonym 12 listopada do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd spółka Canary Capital przedłożyła urzędnikom SEC oświadczenie rejestracyjne na formularzu S-1.
Zgodnie z treścią złożonego wniosku fundusz spotowy HBAR ETF nie będzie korzystał z instrumentów pochodnych powiązanych z HBAR ani kontraktów futures, które mogłyby sprawić, że zarządzający aktywami będzie objęty kompetencjami amerykańskiej Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary. Canary nie podała w niniejszym wnioski nazwy giełdy ani symbolu depozytariusza.
Dlaczego właśnie HBAR?
Hedera z pewności nie należy do topowych kryptowalut, ale z uwagi na atrakcyjną cenę ma sporą grupę fanów i przykuwa uwagę szczególnie nowych użytkowników. Aktualnie token zajmuje 47 miejsce w rankingu kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej. W momencie pisania tekstu token jest wyceniany na 0,064 dolara, a w ciągu 24 godz. zyskał 12,06%. W ujęciu tygodniowym i miesięcznym kryptowaluta zyskała odpowiednio 50,96% i 25,90%. Póki co nie widać, by doniesienia o wniosku w sprawie HBAR ETF wpłynęły na kurs kryptowaluty. Te wyniki są bardzo dobre, ale aktualnie jest cała masa altcoinów, która wykręcają znacznie lepsze liczby. Skąd zatem pomysł na Hedera ETF?
Przyczyną takiej decyzji mogą być wyniki wyborów prezydenckich w USA. Jak wiadomo, wygrał je Donald Trump, który złożył bardzo konkretne obietnice wobec rynku kryptowalut. Jedną z głośniejszych obietnic była zapowiedź obecnego przewodniczącego SEC Gary`ego Genslera. Rynek oczekuje, że usunięcie Genslera ze stanowiska sprawi, że administracja i organy regulacyjne staną się bardziej przyjazne. Branży liczy też na to, że stan prawny stanie się bardziej przejrzysty i jednoznaczny.
Do tej pory SEC była dość powściągliwa wobec podobnych wniosków i często przekładała np. daty rozpatrzenia wniosków o kryptowalutowe fundusze spotowe. Dlatego rynek liczy też na to, że ewentualne przewietrzenie urzędów przyspieszy pewne procedury.