Rusza CBDC w ZEA do operacji transgranicznych i krajowych

CBDC w ZEA do operacji transgranicznych i krajowych

Bank Centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich (CBUAE) ogłosił w niedzielę uruchamienie nowego programu transformacji infrastruktury finansowej (FIT), który obejmuje plany emisji własnej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) do zastosowań transgranicznych i płatności krajowych.

Zgodnie z komunikatem prasowym CBUAE, nowy program FIT ma na celu „przyspieszenie transformacji cyfrowej w sektorze usług finansowych w ramach szerszej strategii mającej na celu umożliwienie CBUAE znalezienia się wśród czołowych banków centralnych na świecie”.

Program został zaprojektowany w celu wspierania sektora usług finansowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, promowania transakcji cyfrowych i zwiększania konkurencyjności regionu, aby pomóc mu stać się finansowym i cyfrowym centrum, w którym firmy z całego świata mogą współpracować w celu wprowadzenia transformacji cyfrowej do sektora finansowego.

Wraz z utworzeniem CBDC program obejmuje łącznie dziewięć inicjatyw. Pierwszy etap dotyczy cyfrowej infrastruktury i usług płatniczych, w tym uruchomienia krajowego systemu kart, platformy płatności natychmiastowych oraz wydawania CBDC do użytku transgranicznego i krajowego.

„Te inicjatywy dotyczące płatności cyfrowych przyczynią się do włączenia finansowego, promowania innowacji, bezpieczeństwa i wydajności płatności oraz utworzenia społeczeństwa bezgotówkowego” – czytamy w komunikacie.

Aby program działał płynnie, CBUAE planuje wzmocnić swoją cyfrową pozycję lidera poprzez przyjęcie zaawansowanych technologii nadzorczych i rozwiązań do zarządzania danymi, które pozwolą wdrożyć solidne procesy nadzorcze i zapewnić stabilność finansową.

Drugi etap obejmuje rozwój i wdrożenie różnych infrastruktur cyfrowych, „w tym ustanowienie Financial Cloud, eKYC i Open Finance Platform”, powiedział CBUAE.

„Infrastruktura cyfrowa poprawi zgodność z przepisami, obniży koszty operacyjne, zwiększy innowacyjność i doświadczenia klientów, a co najważniejsze, wzmocni ich bezpieczeństwo i odporność operacyjną”.

Program FIT – który powstał w ramach krajowej wizji „We the ZEA 2031” i Narodowej Strategii Gospodarki Cyfrowej – ma zostać w pełni zintegrowany z ekosystemem finansowym ZEA do 2026 roku. Program pomoże CBUAE w realizacji misji „ zwiększenie stabilności monetarnej i finansowej oraz ochrony konsumentów poprzez solidną infrastrukturę finansową i przyjęcie technologii cyfrowych”.

„Program FIT uosabia kierunki i aspiracje naszego mądrego przywództwa w kierunku cyfryzacji gospodarki i rozwoju sektora finansowego” – powiedział J.E. Khaled Mohamed Balama, gubernator CBUAE.

„Jesteśmy dumni, że budujemy infrastrukturę, która będzie wspierać kwitnący ekosystem finansowy ZEA i jego przyszły wzrost”.

Przeczytaj także : Górnicy Bitcoina zwiększyli produkcję w styczniu 2023 – hash rate także w górę

Z czasem CBUAE przekaże dodatkowe szczegóły dotyczące innych inicjatyw uwzględnionych w programie i aktualizacji wdrożeniowych.

Aktywność związana z kryptowalutami na Bliskim Wschodzie ostatnio rośnie. W zeszłym tygodniu emirat Dubaju Virtual Asset Regulatory Authority (VARA) opublikował swoje kompleksowe zasady regulujące sektor kryptograficzny, które obejmowały ustanowienie systemu licencyjnego dla firm kryptograficznych oraz propozycję zakazu wydawania i działań związanych z kryptowalutami zwiększającymi anonimowość.

Przepisy określają kompleksową strukturę zasobów wirtualnych opartą na zasadach stabilności gospodarczej i transgranicznego bezpieczeństwa finansowego. Zgodnie z przepisami wszystkie firmy kryptograficzne, które chcą działać w Dubaju, muszą najpierw uzyskać zezwolenie i odpowiednie licencje.

W zeszłym roku szejk Hamdan bin Mohammed, książę koronny Dubaju, stwierdził, że miasto chce stać się jednym z dziesięciu największych miast na świecie w gospodarce Metaverse, tworząc 40000 wirtualnych miejsc pracy i dodając 4 miliardy dolarów do gospodarki miasta w ciągu pięciu lat.

Może Cię zainteresuje :

CBDCKryptowalutyZEA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz