Rosja robi kolejny krok i wdraża technologię blockchain do gospodarki

Rosja robi kolejny krok i wdraża technologię blockchain do gospodarki
Kraj dotknięty sankcjami przez kraje zachodnie za napaść na Ukrainę próbuje wszystkiego by skutki izolacji były jak najmniejsze. Jedną z prób jest ucieczka do przodu w przypadku wykorzystania technologii walut cyfrowych.
Rosyjska Duma Państwowa przyjęła właśnie ustawę, która pozwoli rynkom usług finansowych łączyć swoją działalność z platformami blockchain, które emitują lub wymieniają cyfrowe aktywa finansowe (DFA), a także działać jako nabywcy własnych papierów wartościowych, zgodnie z raportem Interfax.

Ustawa nr 221502-8 została przekazana do rozpatrzenia rosyjskiemu parlamentowi 26 października 2022 r. przez grupę posłów na czele z szefem komisji rynku finansowego Anatolijem Aksakowem i senatorem Nikołajem Żurawlewem.

Zgodnie z rosyjską ustawą z 2020 r. „O przeprowadzaniu transakcji finansowych przy użyciu platform finansowych” operatorzy rynków finansowych nie mogą wykonywać działalności instytucji kredytowej, z nielicznymi wyjątkami.

Uchwalenie tej ustawy dodaje kilka nowych wyjątków, które umożliwią rynkom usług finansowych większy udział w DFA.

„Projekt rozszerza katalog rodzajów działalności dostępnych dla operatorów platform finansowych o czynności operatora systemu informatycznego, w którym wydawane są DFA oraz czynności operatora giełdy DFA” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

„Ta innowacja ułatwi tworzenie nowych modeli biznesowych na rynku finansowym w oparciu o cyfrową transformację usług finansowych.”

Przeczytaj także : KYC (poznaj swojego klienta) nie działa w technologii blockchain

Obecnie w rejestrze autoryzowanych operatorów platform finansowych Banku Centralnego lub Rosji (CBR) znajduje się siedem organizacji: The Moscow Exchange platform finuslugi.ru, VTB Registrar, Infinitum, Sravni.ru, Open Financial Marketplace, Open Digital Solutions i Digital Technologies.

Rejestr CBR operatorów systemów informatycznych uprawnionych do wydawania DFA obejmuje cztery firmy: Atomyze, która jest częściowo własnością Interros miliardera Vladimira Potanina, Sberbank, Lighthouse, firma fintech, która obecnie rozwija cyfrowy ekosystem finansowy z Transmashholding, oraz A-Token Alfa Bank.

Ustawa umożliwia również emitentom papierów wartościowych i osobom działającym w ich imieniu występowanie w charakterze nabywcy na potrzeby zarządzania giełdami cyfrowymi. Do tej pory nabywcami papierów wartościowych mogli być wyłącznie konsumenci usług finansowych.

„Obecne prawo uniemożliwia emitentom obligacji, których decyzja o emisji przewiduje prawo właściciela obligacji do przedstawienia ich do wykupu przed terminem zapadalności, przeprowadzania takich operacji na swoich obligacjach za pośrednictwem platformy finansowej, ” czytamy w uzasadnieniu.

Trzecia zmiana wprowadzona ustawą umożliwia inwestorom niewykwalifikowanym nabywanie rządowych papierów wartościowych od osoby lub instytucji regulowanej przez państwo rosyjskie bez konieczności sprawdzania i zatwierdzania ich kwalifikacji.

Sbierbank, największy bank w Rosji, ogłosił w grudniu, że jego zaktualizowana platforma jest teraz technologicznie kompatybilna z Ethereum, największym na świecie ekosystemem zdecentralizowanych finansów (DeFi), który umożliwi programistom swobodne przenoszenie inteligentnych kontraktów i całych projektów między siecią blockchain banku i otwarte aktywa sieci blockchain.

Może Cię zainteresuje :

BlockchainRosja
Komentarze (0)
Dodaj komentarz