Rosja ratuje gospodarkę stawiając na kryptowaluty i CBDC oraz uchwalając przełomową ustawę

11 marca br. prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę umożliwiającą wykorzystanie cyfrowych aktywów finansowych i CBDC do płatności międzynarodowych.

Rozwiązanie to ma pomóc rosyjskim firmom obejść zachodnie sankcje i ułatwić Rosji handel z krajami sojuszniczymi.

Duma szybko przyjęła ustawę

Faktem jest, że rosyjski parlament w ekspresowym tempie przyjął ustawę o płatnościach za pomocą aktywów cyfrowych. Komisja rynku finansowego Dumy Państwowej po raz pierwszy zatwierdziła tekst 21 lutego. Następnie izba niższa rozpatrzyła ustawę w drugim i trzecim czytaniu pod koniec lutego. Wreszcie, Rada Federacji, czyli izba wyższa, szybko ratyfikowała tekst 6 marca.

27 lutego Anatolij Aksakow, przewodniczący komisji rynku finansowego, mówił o tym, że ustawa stała się pilna ze względu na obecny brak przepisów regulujących wykorzystanie aktywów cyfrowych do płatności międzynarodowych. Podkreślił również, że prawo nie ma zastosowania do kryptowalut, takich jak Bitcoin, uważanych jako waluta w Rosji za nielegalne.

Jak donoszą rosyjskie media, ustawa wejdzie w życie natychmiast po jej oficjalnej publikacji, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zostaną wdrożone później.

Nowe ramy regulacyjne dają Rosji możliwość wykorzystania zasobów cyfrowych jako środka płatniczego w transakcjach handlowych za granicą. Aksakow uważa, że ustawa pomoże rosyjskim importerom i eksporterom efektywniej współpracować z zaprzyjaźnionymi krajami i do pewnego stopnia złagodzić wpływ sankcji. Kilku sojuszników Rosji już teraz wyraziło również duże zainteresowanie wykorzystaniem aktywów cyfrowych i CBDC w wymianie handlowej z Moskwą.

Zobacz też: Salwador udowadnia, że to się opłaca. Inwestowanie w Bitcoin przyniosło miliony dolarów zysku

Rosja ominie sankcje?

Podpisany przez Putina dokument nadaje Centralnemu Bankowi Rosji nowe uprawnienia regulacyjne w sektorze płatności. Jako jedyny emitent cyfrowego rubla i główny regulator „cyfrowych aktywów finansowych (DFA)”, bank będzie teraz uprawniony do regulowania transakcji dokonywanych przy użyciu tych aktywów. Emitenci DFA będą zobowiązani do dostarczania Bankowi Centralnemu informacji o odbiorcach aktywów, podczas gdy firmy wykorzystujące DFA i CBDC do płatności będą musiały rejestrować wszystkie transakcje w nowym dedykowanym systemie informacyjnym.

Warto w tym miejscu wyjaśnić, że rosyjskie ustawodawstwo uznaje za DFA szeroką gamę aktywów cyfrowych. Zalicza się do nich m.in. zdigitalizowane towary i papiery wartościowe, prawa cyfrowe oraz i zdigitalizowane roszczenia pieniężne. Inwestorzy będą również mogli kupować cyfrowe udziały w niepublicznych rosyjskich spółkach.

Może Cię zainteresować:

CBDCKryptowalutyRosja
Komentarze (3)
Dodaj komentarz
  • Janusz

    Na tym zdjęciu jakiś taki spuchnięty…

  • Marek

    Zaczyna sie

  • Felipesssku

    CBDC to ładnie polecieli. Rozum pięciolatka. Trzeba dywersyfikować.