Mimo, że Unia Europejska jest pierwszą jurysdykcją, która wydała zgodę na kompleksowy zestaw zasad regulujących rynki aktywów kryptograficznych, takich jak Bitcoin, wiadomo już, że nie będą one w pełni obowiązywać do grudnia 2024 roku.
13 października br. na spotkaniu w Maroku ministrowie finansów z krajów G20 przyjęli mapę drogową regulacji aktywów kryptograficznych zaproponowaną przez Radę Stabilności Finansowej (FSB) i MFW. „Zgodnie z przyjętymi założeniami. inwestorzy nie będą chronieni przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi rynku aktywów kryptograficznych co najmniej do końca 2024 r.” – stwierdził w oświadczeniu Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).
Kryptowaluty bez nadzoru
Na chwilę obecną aktywa kryptograficzne nie są regulowane na mocy unijnych przepisów dotyczących papierów wartościowych, a ESMA jasno stwierdziło, że inwestorzy nie skorzystają z żadnych zabezpieczeń regulacyjnych na poziomie Unii Europejskiej na mocy nowych przepisów – zwanych MiCA – do grudnia 2024 r. „Nawet po wdrożeniu MiCA inwestorzy detaliczni muszą mieć świadomość, że nie będzie czegoś takiego jak” bezpieczne „aktywa kryptograficzne” – stwierdził unijny organ nadzoru. „Czy możesz sobie pozwolić na utratę wszystkich pieniędzy, które planujesz zainwestować?” – dodał.
Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych w opublikowanym komunikacie przedstawił harmonogram MiCA, zachęcając uczestników rynku do rozpoczęcia przygotowań do jak najszybszego wdrożenia przepisów. Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami MiCAzwiększy zabezpieczenia dla posiadaczy kryptowalut i innych interesariuszy, którzy obecnie nie podlegają regulacjom na podstawie obecnie obowiązujących przepisów.
W oświadczeniu bardzo kategorycznie podkreślono, że oprócz ryzyka związanego z kryptoaktywami, przepisy MiCA dotyczące świadczenia usług związanych z kryptoaktywami wejdą w życie dopiero w grudniu 2024 roku.
Zobacz też: Chiny ostro krytykują USA za ograniczenia dotyczące chipów
Ważne ostrzeżenie
Ostrzegając inwestorów, ESMA stwierdziło również, że jeśli inwestorzy myślą o zakupie krypto-aktywów lub powiązanych produktów i usług, powinni zawsze zadać sobie następujące pytania:
A. Czy możesz sobie pozwolić na utratę wszystkich pieniędzy, które planujesz zainwestować?
B. Czy jesteś gotowy podjąć wysokie ryzyko, aby uzyskać reklamowane zwroty?
C. Czy rozumiesz cechy krypto-aktywów lub powiązanych produktów i usług?
D. Czy firmy/podmioty, z którymi masz do czynienia, cieszą się dobrą reputacją?
E. Czy firmy/podmioty, z którymi masz do czynienia, znajdują się na czarnej liście odpowiednich organów krajowych?
F. Czy jesteś w stanie skutecznie chronić urządzenia, których używasz do kupowania, przechowywania lub przesyłania aktywów kryptograficznych, w tym kluczy prywatnych?
Ponadto wiadomo już, że obowiązywać będzie dodatkowy okres przejściowy, w czasie którego podmioty będą mogły nadal działać bez licencji MiCA. Oznacza to, że posiadacze aktywów kryptowalutowych mogą skorzystać ze wszystkich przepisów MiCA dopiero 1 lipca 2026 roku.
Może Cię zainteresować: