Przewodniczący SEC, Gary Gensler, wyraził swoje niezadowolenie z decyzji sądu okręgowego w sprawie Ripple w odniesieniu do inwestorów detalicznych. Ucieszył się natomiast z części orzeczenia, w którym stwierdzono, że sprzedaż instytucjonalna tokenów faktycznie naruszyła federalne prawa dotyczące papierów wartościowych.
Gensler lekko uśmiechnięty
„Jesteśmy zadowoleni z decyzji uznającej wagę ochrony inwestorów na rynku instytucjonalnym” – powiedział Gensler podczas wydarzenia w National Press Club w Waszyngtonie. Był to jednak jeden z nielicznych pozytywnych wydźwięków z jego strony tego wieczoru. Na części dotyczącej inwestorów detalicznych, nie pozostawił jednak suchej nitki. Sugeruje to, że SEC może spodziewać się dalszych zmian lub rozważań dotyczących XRP i jego klasyfikacji regulacyjnej.
Choć jesteśmy rozczarowani tym, co stwierdzono o inwestorach detalicznych, nadal to analizujemy i oceniamy ten wyrok.
Gary Gensler, przewodniczący Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC)
Zobacz również: XRP nie jest papierem wartościowym? Jeszcze nie ma powodów do świętowania!
Dalsze działania SEC w sprawie Ripple i kryptowalut
W odpowiedzi na pytanie dotyczące dalszych działań SEC w sprawie spot-bitcoin ETF, Gensler odmówił odpowiedzi. Swoje milczenie umotywował toczącymi się postępowaniami sądowymi. Zaznaczył jednak, że jako przewodniczący SEC nie powinien uprzedzać rozstrzygnięcia różnych wniosków stojących przed organem regulacyjnym.
Podczas spotkania zarzucono mu, że kierowana przez niego komisja wydaje się regulować poprzez egzekwowanie prawa, a nie jego tworzenie. SEC porównano też do Unii Europejskiej i jej zbiór regulacji kryptoaktywów (MiCA).
Gensler odpowiedział, że jego komisja dokonała pewnej ilości legislacji, w tym tej dotyczącej licencjonowania „specjalnych brokerów-dealerów”.
Oświadczenie Genslera może również wpłynąć na dynamikę rynku i zachowanie inwestorów. Jeśli ci postrzegają jego rozczarowanie jako sygnał potencjalnych działań regulacyjnych lub wzmożonych kontroli, może to prowadzić do zmienności rynku lub ostrożności w odniesieniu do XRP i podobnych kryptowalut.
Choć walka Ripple z SEC zdaje dopiero się rozkręcać, to ostatni wyrok sądu stanowi dla tych pierwszych przynajmniej połowiczne zwycięstwo. W obliczu dynamicznie rozwijającej się branży kryptowalut i nowych regulacji, pozostaje niezwykle ciekawe, jakie kolejne kroki podejmie SEC. Bo na to, że ta szanowna instytucja wywiesi białą flagę, nie liczy chyba absolutnie nikt.
Może Cię również zainteresować: