Rekordowa akumulacja zapasów BTC. Tak dobrze nie było od dziesięciu lat!

W lipcu br. duzi posiadacze BTC, wykorzystując dwukierunkową zmienność cen, dodali do swojego stanu posiadania aż 5,4 mld dolarów.

Z danych udostępnionych przez firmy IntoTheBlock i TradingView, duzi posiadacze, czyli adresy posiadające co najmniej 0,1% podaży Bitcoina w obiegu, w lipcu zgarnęli ponad 84 tys. BTC o wartości 5,4 mld USD po bieżącej cenie rynkowej. To największa jednomiesięczna suma w ujęciu BTC od października 2014 roku.

Napływ netto dużych posiadaczy Bitcoina (źródło: IntoTheBlock, TradingView)

BTC ma się czym pochwalić

Akumulacja charakteryzowała się polowaniem na okazje podczas spadku ceny na początku lipca do poziomu poniżej 55 000 USD i krótkimi przerwami w późniejszym wzroście do 69 000 USD. Ostatecznie Bitcoin zakończył lipiec ze skromnym 3-procentowym wzrostem.

Strategiczna akumulacja wskazuje na silne przekonanie, że przedłużająca się faza konsolidacji między 50 000 a 70 000 USD ostatecznie zakończy się byczym wybiciem, przedłużając początkowy wzrost z 16 000 USD.

Na chwilę obecną analitycy są optymistycznie nastawieni do perspektyw cenowych Bitcoina. – Obniżka stóp procentowych we wrześniu zapewniłaby poczucie hossy i mogłaby ogólnie zwiększyć płynność na rynku, co będzie pozytywne dla Bitcoina i innych kryptowalut, ponieważ inwestorzy szukają wyższych zwrotów poza tradycyjnymi aktywami – stwierdził Jag Kooner, szef instrumentów pochodnych w Bitfinex. – Może to prowadzić do presji wzrostowej na cenę Bitcoina i zwiększonego napływu funduszy ETF, ponieważ inwestorzy chcą wykorzystać bardziej sprzyjające środowisko dla aktywów ryzykownych – dodał.

W dniu wczorajszym przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że stopy procentowe mogą zostać obniżone już we wrześniu, podkreślając, że dane gospodarcze muszą wspierać potencjalne ponowne złagodzenie płynności. Bank centralny utrzymał swoją referencyjną stopę procentową na stałym poziomie w przedziale 5,25%-5,50%, utrzymując status quo zgodnie z oczekiwaniami.

Wszystko wskazuje na to, że Rezerwa Federalna dąży obecnie do „miękkiego lądowania”. Jeśli dane pozwolą jej na cięcie, a wiele na to wskazuje, to z pewnością skorzysta ona z okazji. „Oczekujemy, że urzędnicy zaczną przesuwać politykę pieniężną z „restrykcyjnego” terytorium do „nieco mniej” restrykcyjnej polityki od września z dodatkowymi cięciami w listopadzie i grudniu” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez bank ING.

Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej?

Optymistyczne nastroje wynikają również z ponownego napływu kapitału za pośrednictwem stablecoinów lub aktywów cyfrowych o wartościach powiązanych z zewnętrznymi odniesieniami, takimi jak dolar amerykański.

Według CCData, całkowita kapitalizacja rynkowa stablecoinów wzrosła w lipcu o 2,11 proc. do 164 miliardów dolarów, co jest najwyższym wynikiem od kwietnia 2022 roku. „Jest to najwyższy miesięczny wzrost kapitalizacji rynkowej stablecoinów od kwietnia, co sugeruje napływ nowego kapitału na rynki, co znajduje odzwierciedlenie w pozytywnej akcji cenowej aktywów cyfrowych w lipcu” – czytamy w analizie dokonanej przez firmę CCData.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz