Raport Bitget o rynku pracy krypto. 1/3 kandydatów to byli bankowcy! Jak wyglądają zarobki?

Bitget, wiodąca na świecie giełda kryptowalut i firma Web3, opublikowała kompleksowy raport ujawniający, że jedna trzecia kandydatów do pracy w branży kryptowalut to byli pracownicy sektora bankowego i finansowego. Raport zapewnia również bezcenne informacje o wpływie zdecentralizowanych technologii na banki w 2023 roku i analizuje, w jaki sposób praca zdalna i cyfryzacja wpłynęły na rynek pracy w sektorze finansowym.

Artykuł powstał w ramach współpracy merytorycznej z giełdą Bitget.

Raport Bitget na temat rynku pracy. Zaskakujące wnioski

Kluczowe wnioski:

  • 33% osób ubiegających się o pracę na giełdach pracowało wcześniej w bankowości;
  • Inwestycje w bankowość detaliczną blockchain osiągną  40,4 mld USD do 2031 roku;
  • 50% redukcja przychodów banków spowodowała redukcję ponad 70 000 etatów w latach 2020-2023;
  • 36% stanowisk związanych z blockchainem było zdalnych, co stanowi dwukrotność globalnej średniej wynoszącej 16%.
  • Wynagrodzenia w startupach kryptowalutowych są prawie dwukrotnie wyższe niż na porównywalnych stanowiskach w bankowości;
  • 23% kandydatów aplikuje na stanowiska KYC Manager, Compliance Associate, Senior Compliance Associate i AML Analyst.

Raport zagłębia się w niektóre główne wydarzenia, które doprowadziły do przyjęcia blockchain w tradycyjnej bankowości w 2023 r., W tym uruchomienie inicjatyw rozwojowych mających na celu przyjęcie zdecentralizowanej technologii przez takich gigantów jak HSBC, JPMorgan Chase, Citi Group i inne. Prognozy przewidują, że wpływ blockchaina na bankowość detaliczną osiągnie kamień milowy w wysokości 40,4 miliarda dolarów do 2031 roku, co oznacza wzrost CAGR o 40,4%, przy czym szacuje się, że wydatki bankowe na blockchain osiągną 22,5 miliarda dolarów w latach 2025-2026.

Główna część raportu poświęcona jest trendom w rekrutacji w branży blockchain, podkreślając, że talenty z sektora finansowego migrują do domeny kryptowalut w poszukiwaniu możliwości, przyciągane wyższymi wynagrodzeniami i perspektywami innowacji. Rezultatem jest drenaż talentu z tradycyjnej bankowości, co prowadzi do ponownej oceny podejścia do zatrudniania i ofert wynagrodzeń ze strony tej ostatniej.

Statystyki przedstawione w raporcie pokazują, że w samej Wielkiej Brytanii w 2020 r. odnotowano 46% wzrost liczby wakatów związanych z technologią – jedna trzecia wszystkich ofert pracy w kraju. Przypadek ten najlepiej opisuje Goldman Sachs, gdzie 30% pracowników to inżynierowie software.

Zmniejszenie przychodów banków inwestycyjnych o ponad 50% rok do roku spowodowało zwolnienia, prowadząc do migracji talentów. Same tylko reorganizacje takich banków jak Morgan Stanley, BlackRock, Goldman Sachs i innych doprowadziły do redukcji ponad 50 000 miejsc pracy od 2020 roku. Kolejne 20 000 miejsc pracy zostało zlikwidowanych przez pięć dużych banków w 2023 roku.

Przejście na pracę skoncentrowaną na technologii ze strony młodszych pracowników jest również głównym czynnikiem, który powoduje dalszą erozję siły roboczej banków. Odpływ został nieco zrównoważony przez branżę hi-tech, w której firmy takie jak Coinbase, Amazon, Alphabet, Microsoft i inne zatrudniły od 200 do 20 pracowników. Sektor kryptowalut był liderem w zatrudnianiu pracowników – Coinbase przyciągnął 197 talentów, a Amber Group – 250. Taka dynamika utrzymuje się pomimo kryzysu FTX w 2022 r., który spowodował utratę ponad 2000 miejsc pracy w sektorze.

Zobacz też: Robert Kiyosaki: „Każdy z Was musi mieć złoto i srebro TERAZ”. Tłumaczy dlaczego

Taki to pożyje

Jeśli chodzi o wynagrodzenie, w raporcie stwierdzono, że banki obniżyły ogólne wynagrodzenia ze względu na zdalne warunki pracy i cyfryzację, podczas gdy branża kryptowalut oferowała konkurencyjnie wyższe wynagrodzenia dla pracowników zdalnych. W 2022 roku 36% stanowisk związanych z blockchainem było zdalnych, co stanowiło dwukrotność szacowanej średniej światowej wynoszącej 16%. Jeśli chodzi o wynagrodzenia, młodsi inżynierowie w startupach krypto w Londynie mogą spodziewać się początkowych wynagrodzeń w wysokości około 125 000 USD z dodatkami, w porównaniu do 87 810 USD oferowanych przez banki inwestycyjne na podobnych stanowiskach. Różnica jest kardynalna w przypadku banków, gdzie pensje wynoszą średnio 54 000 USD, podczas gdy firmy krypto oferują około 115 667 USD.

Raport Bitget opiera się również na liczbach CV, aby podkreślić odpływ pracowników zajmujących się bankingiem, stwierdzając, że roczna liczba CV związanych z bankowością wzrosła z 880 do 1440 w ciągu 2 lat, co oznacza wzrost o 113% w 2022 r. i 143% w 2023 r. Oznacza to, że w 2023 roku 33% wszystkich CV pochodziło z branży bankowej. Jeśli chodzi o zainteresowanie ze strony profesjonalistów spoza rynku kryptowalut, wzrost o 180% został prawie podwojony do 330% w ciągu 2 lat.

Najczęściej spotykane są stanowiska średniego i wyższego szczebla w relacjach inwestycyjnych, rozwoju biznesu i sprzedaży, KYC i zgodności, analizie danych, projektowaniu produktów, zarządzaniu projektami i inżynierii zaplecza. 23% kandydatów aplikowało na stanowiska takie jak KYC Manager, Compliance Associate, Senior Compliance Associate i AML Analyst.

Czynniki takie jak wysokie wynagrodzenia, prestiż w branży, możliwości rozwoju i elastyczność są podawane jako główne powody migracji pracowników do branży kryptowalut. Banki reagują powoli, a 74% dyrektorów finansowych ankietowanych przez Deloitte stwierdziło, że planują przesunąć pracowników, którzy wcześniej pracowali lokalnie, na stanowiska zdalne.

Gracy Chen, dyrektorka zarządzająca Bitget, stwierdziła: „Najnowszy raport Bitget rzuca światło na niezwykłą transformację zachodzącą na finansowym rynku pracy, ponieważ krypto nabiera rozpędu, a decentralizacja przekształca tradycyjną bankowość. Dane wskazują na znaczącą zmianę, a talenty z sektora bankowego migrują w kierunku kryptowalut, przyciągane obietnicą wyższych wynagrodzeń i perspektyw innowacji. Taka zmiana może prowadzić do zwiększonej liczby fuzji i przejęć na obu rynkach, wpływając na redukcję miejsc pracy i przekształcając rynek pracy. Ponieważ branża kryptowalut nadal się rozwija, jesteśmy niezmiennie zaangażowani w dostarczanie cennych informacji, które wspierają profesjonalistów i uczestników rynku w poruszaniu się po tych zmieniających się krajobrazach”.

Bitget regularnie publikuje badania dotyczące szerokiego zakresu tematów, które obejmują jego rynki działania i globalne trendy wpływające na rozwój zdecentralizowanej gospodarki. Raporty dostarczają nieocenionych informacji zarówno profesjonalistom, jak i uczestnikom rynku poszukującym wglądu w potencjalne przyszłe zmiany w branżach i możliwości rozwoju.

Informacje o Bitget

Założona w 2018 r. platforma Bitget jest wiodącą na świecie giełdą kryptowalut i firmą Web3. Obsługuje ponad 20 milionów użytkowników w ponad 100 krajach i regionach. Pomaga użytkownikom w inteligentniejszym handlu dzięki pionierskiej funkcji copy tradingu i innym rozwiązaniom handlowym. Wcześniej znany jako BitKeep, Bitget Wallet to światowej klasy wielołańcuchowy portfel kryptowalutowy, który oferuje szereg kompleksowych rozwiązań i funkcji Web3, w tym funkcjonalność portfela, swap, NFT Marketplace, przeglądarkę DApp i wiele innych. Bitget inspiruje ludzi do korzystania z kryptowalut poprzez współpracę z wiarygodnymi partnerami, w tym legendarnym argentyńskim piłkarzem Lionelem Messim i oficjalnym organizatorem wydarzeń eSportowych PGL.

Więcej informacji można znaleźć tutaj: Strona internetowa | Twitter | Telegram | LinkedIn | Discord | Bitget Wallet

Pytania dotyczące mediów prosimy kierować na adres: media@bitget.com

Artykuł powstał w ramach współpracy merytorycznej z giełdą Bitget.

Może Cię zainteresować:

bankowośćBitgetgiełdy kryptowalutKryptowalutypracaRynek pracy
Komentarze (0)
Dodaj komentarz