Wrzesień 2018 r. był kolejnym miesiącem, który mógł rozczarować inwestorów kryptowalutowych. Po raz kolejny kryptowaluty odnotowały spadki i nic nie zapowiada aby trend uległ zmianie. Kapitalizacja rynku cyfrowych walut zmalała w tym miesiącu o 9% wynosząc obecnie 223 098 036 592 dolarów, a współczynnik dominacji BTC wyniósł 51,29%. Aktualnie cena Bitcoina wynosi 6600 dolarów, nie budząc większego zainteresowania wśród kupujących.
Druga co do wielkości kyptowaluta Ethereum (ETH) znajduje się na najniższych poziomach od roku, za jedno Ethereum musimy zapłacić 230 dolarów. Jednak pomimo znaczącej presji na spadki, niektóre kryptowaluty odnotowały wzrosty. We wrześniu doskonałym wynikiem mogą pochwalić się osoby, które zainwestowały w Ripple (XPR). Cena trzeciej kryptowaluty od początku września wzrosła aż o 70%. Wzrosty nastąpiły po ogłoszeniu kilku partnerstw z globalnymi instytucjami finansowymi i informacji, że w przyszłym miesiącu zostanie uruchomiona platforma xRapid. Wynik XRP był tak dobry, że cyfrowa waluta otarła się od drugie miejsce pod względem kapitalizacji. Niewielki spadek Ethereum lub kontynuacja wzrostów przez Ripple, może sprawić, że na CoinMarketCap dojdzie do trwałej zmiany vice lidera.
Zapraszamy do przeglądu najważniejszych informacji z tego miesiąca i rankingu trzydziestu najpopularniejszych kryptowalut.
Google zezwala na reklamy uregulowanych giełd kryptowalut
Wyszukiwarka Google ujawniła, że zacznie dopuszczać reklamy giełd kryptowalut w USA i Japonii, począwszy od października. W nowej aktualizacji zasad reklamowych Google podkreśliło, że reklamy będą dozwolone w przypadku „regulowanych” stron handlowych, wyjaśniając:
Zasady Google dotyczące produktów i usług finansowych zostaną zaktualizowane w październiku 2018 roku, aby umożliwić regulowanym giełdom kryptowalutowym reklamowania się w Stanach Zjednoczonych i Japonii.
Firma Google była jedną z wielu firm technologicznych, które zakazały takich reklam na swojej platformie zeszłej wiosny, chociaż wydaje się, że zakaz ICO nadal obowiązuje. Platformy takie jak Facebook i Twitter również znalazły się wśród tych, które wprowadziły blokady, jednak w czerwcu Facebook złagodził swoje stanowisko co do niektórych z nich.
Ilość Bitcoinów w aktywnych portfelach blisko rekordu
Coraz więcej Bitcoinów jest trzymanych przez aktywnych użytkowników indywidualnych niż firmy i długoterminowych inwestorów, zgodnie z nowymi danymi z Chainalysis. Firma analityczna zbadała, że 4,8 miliona Bitcoinów, czyli około 32 procent podaży kryptowaluty (minus zagubione monety), była trzymana w osobistych portfelach z pewnym poziomem aktywności transakcyjnej na dzień 31 sierpnia. To wzrost od końca 2017 roku – w czasie, kiedy rynek osiągnął szczyt – kiedy tylko 3,8 miliona Bitcoinów, czyli 26 procent, znajdowało się w rękach osób fizycznych. Sierpniowe liczby były rekordowo wysokie w stosunku do rekordów indywidualnych, a jedynie nieznacznie odbiegały od najwyższego poziomu z lipca: 4,95 miliona Bitcoinów, czyli 33 procent wszystkich monet w obiegu.
Bitmain przeprowadzi IPO
Bitmain, gigant z branży miningu kryptowaluty, oficjalnie złożył wniosek o dopuszczenie do publicznego obrotu na giełdzie hongkońskiej (HKEX). Opublikowany w środę, długo oczekiwany prospekt emisyjny pierwszej oferty publicznej (IPO) firmy Bitmain był poprzedzony różnymi doniesieniami prasowymi. Proces ten nie obywa się bez kontrowersji, a główne firmy zaprzeczają swojej roli w fazie finansowania przed pierwszą ofertą w publiczną, która rzuca cień na spółkę. Ponieważ wniosek jest nadal w fazie wstępnej i oczekuje na dalsze przesłuchania w wykazie od HKEX, pozostaje niejasne, na ile firma zostanie ostatecznie wyceniona. Jak pokazano w opublikowanym wniosku, wiele szczegółów pozostaje zredagowanych, w tym liczba oferowanych akcji i harmonogram oferty publicznej.
Zgodnie z tym, co zostało zgłoszone, firma osiągnęła w 2017 roku łączny przychód w wysokości 2 517 milionów USD, co stanowi duży wzrost w z 277 milionów USD w przychodach wygenerowanych w ciągu 2016 r. Na dzień 30 czerwca bieżącego roku Bitmain osiągnął przychód w wysokości 2 845 milionów USD.
Firmy kryptowalutowe rozpoczynają lobbować na rzecz branży
Szereg funduszy typu blockchain, giełd i startupów planuje lobbować ustawodawców w Waszyngtonie poprzez nowe Stowarzyszenie Blockchain. Washington Post poinformował we wtorek, że ta nowa organizacja będzie koncentrować się zarówno na edukacji, jak i zmianach prawnych w ramach starań o normalizację stosunków między startupami kryptograficznymi i prawodawcami. Coinbase, Circle, Digital Currency Group, Polychain Capital i Protocol Labs należą do członków założycieli stowarzyszenia. Jednym z pierwszych pracowników stowarzyszenia jest były pomocnik senatu i lobbysta blockchain Overstock.com o imieniu Kristin Smith. W wywiadzie powiedział:
Poprowadzę organizację od początku. Spędziłem dużo czasu, wykonując wiele podstawowych prac edukacyjnych w tej przestrzeni … Jestem podekscytowany skupieniem się wyłącznie na w tych kwestiach.
Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) odpowiada na pismo PSB
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin otrzymało list zwrotny od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ws. zgłoszenia do Rzecznika Praw Obywatelskich i UOKiK o zamykanie kont bankowych firmom z branży kryptowalut. W liście znalazło się 15 banków, które oficjalnie stosowały praktyki ograniczające konkurencję. Niestety, Rzecznik Praw Obywatelskich, jak i prezes UOKiK nie zdecydowali się do podjęcia jakichkolwiek działań przeciwko zgłoszonym bankom i odmówili wszczęcia postępowania ws. opisanych instytucji finansowych.
Dla Bithub.pl wydarzenia z września komentują Dominik Gordel, JPKTraders oraz Piotr Bień Członek Zarządu IGBiNT
Dominik Gordel:
Wrzesień rozpoczął się gwałtownym spadkiem do poziomu nieco poniżej 6200$, lecz po raz kolejny niedźwiedzie nie zdołały sforsować żelaznego wsparcia byków i sprowadzić ceny poniżej 6000$. Po ataku na początku miesiąca, reszta września była zdominowana przez niewielkie ruchy w górę oraz w dół nie wypływające na . Oscylacje wygasają wraz z wolumenem. Mimo, iż zazwyczaj jesień przynosi większe obroty, jednak w tym roku tak się nie stało. Jest to na pewno częściowo wynik miejsca, w którym znajduje się wykres bitcoina. Powolne wypłaszczenie po 9-miesięcznej bessie oraz oczekiwanie na decyzję rynku przy wybiciu z dużego trójkąta, którego można wykreślić po kilku szczytach i dołkach na wykresie dziennym, a którego realizacja dobiega końca.
Nastroje wśród społeczności są ekstremalnie różne. Z jednej strony widać powoli wymęczenie spadkami i głód wzrostów, połączonych z wyczekiwaniem na gwałtowne odbicie (najlepiej z przebiciem ostatniego ATH na poziomie 20 tys. $ :), z drugiej nie brakuje nadal niedźwiedzi wieszczących ceny poniżej ATH z 2013 roku w niedalekiej przyszlości.Mimo, iż zmienność maleje, to przekornie można stwierdzić, że być może rynek powoli się zmienia – a konkretnie jego trend lub co najmniej sentyment. Stanowić mogą o tym: malejące oscylacje i wolumen, pierwsze wybicia altcoinów o kilkaset procent w górę w kilka dni (XRP, DOGE) oraz zbliżające się wielkimi krokami instytucjonalne projekty, mogące pozwolić na napływ korporacyjnego kapitału.
Nie oznacza to jednak, że możliwym kierunkiem na wykresie jest wyłącznie północ. Testowane wielokrotnie wsparcie może jednak za którymś razem nie wytrzymać naporu podaży, a wtedy fala zamykających się zleceń stop-loss może sprowadzić kurs do poziomów nie widzianych od jesieni zeszłego roku. Póki jednak kurs znajduje się powyżej tych rejonów, to zachowuję umiarkowany optymizm, jednak z dużą dozą dystansu.
JPK Traders:
Za nami pierwszy miesiąc powakacyjny. Na jego samym początku cena Bitcoina spadła z 7 400 $ do prawie 6 100 $. Obecnie miesiąc kończy się odrobieniem tej straty w 50 %. Cena zamknęła się pomiędzy dwoma ważnymi poziomami. Dolnym ograniczeniem jest długookresowa wzrostowa linia tendencji. Górne ograniczenie jest oporem w okolicach 6 800 $. Mamy nadzieję że październik w końcu przełamie ten opór i da okazję do podłączenia się do ewentualnych wzrostów.
Wrzesień okazał się również miesiącem dającym Ethereum nadzieję na odreagowanie spadków trwających od dłuższego czasu. W ostatnim tygodniu cena wybiła góra spadkową linię tendencji. Jesteśmy właśnie świadkami testowania jej od góry. Jeżeli wsparcie to okazuję się dość mocne, to możliwe pierwsze miejsce docelowe to 315 $.
Ripple również odnotował wzrosty we wrześniu i wydaje nam się że z tej trójki były one najbardziej widoczne. Wsparcie 0.265 $ okazało się tak mocne, że cena dotarła aż niemalże do 0.8 $. Po drodze pokonana został spadkowa linie tendencji, a w chwili obecnej kupujący walczą z oporem 0. 55 $.
Piotr Bień:
W tym miesiącu osoby obserwujące rynek krypto walut w Polsce powinny zwrócić uwagę na trzy wydarzenia. Pierwszym z nich była możliwość składania uwag do nowej ustawy która obejmuje rynek walut elektronicznych/cyfrowych. Drugim była odpowiedź UOKiK na pismo PSB w sprawie wypowiadanych rachunków przedsiębiorcom operującymi krypto walutami. Trzecim wydarzeniem było pierwsze walne zgromadzenie Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii, na którym został ukonstytuowany Zarząd oraz część regulaminów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania tego organu. Jest to niezmiernie ważne ponieważ dopiero teraz IGBiNT wraz ze wsparciem Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin oraz Fundacji Trening Jam Sesion będą mogły prowadzić intensywne prace nad wprowadzaniem poprawnych regulacji wspierających implementację technologii blockchain w polskiej gospodarce. Następne Walne Zgromadzenie będzie kluczowe (odbędzie się 08/11/18r) ponieważ na nim jego członkowie będą mogli przedstawić swoje potrzeby, a tym samym wyznaczą kolejność działań jakie podejmie IGBiNT w rozmowach z Rządem. Ciekawostką dla wielu może być fakt iż walne zgromadzenie odbyło się w siedzibie Alior Bank, który zdecydował się przystąpić do Izby.
Poprzednie rankingi kryptowalut:
Ranking kryptowalut sierpień 2018
Ranking kryptowalut lipiec 2018
Ranking kryptowalut czerwiec 2018
Ranking kryptowalut kwiecień 2018
Ranking kryptowalut marzec 2018
Ranking kryptowalut styczeń 2018
Rok 2017
Ranking kryptowalut 2017
Ranking kryptowalut grudzień
Ranking kryptowalut listopad
Ranking kryptowalut październik
Ranking kryptowalut wrzesień
Ranking kryptowalut sierpień
Ranking kryptowalut lipiec
Ranking kryptowalut czerwiec
Ranking kryptowalut maj
Ranking kryptowalut kwiecień
Ranking kryptowalut marzec
Ranking kryptowalut luty
Ranking kryptowalut styczeń
Ranking kryptowalut 2016
Ranking osobowości polskiej sceny kryptowalut:
Ranking polskiej społeczności kryptowalut 2017
Ranking osobowośći – II i III kwartał 2017
Ranking osobowośći – I kwartał 2017
Polska scena Bitcoin – 2016