Kryptowaluty borykają się dziś ze spadkami, pozostawiając inwestorów na krawędzi, a nad rynkiem da się wyczuć atmosferę niepewności.
Do spadków mogło potencjalnie przyczynić się co najmniej kilka czynników, ponieważ inwestorzy podchodzą teraz niezwykle ostrożnie do wszelkiego rodzaju wskaźników ekonomicznych.
Dlaczego kryptowaluty lecą w dół?
Przyjrzyjmy się zatem potencjalnym czynnikom, które mogły wywołać niedawną wyprzedaż na rynku kryptowalut. W danych dotyczących amerykańskiego wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI) można wyraźnie zauważyć stopę inflacji na poziomie 3,1% w listopadzie. Tymczasem z najnowszych danych wynika, że w ujęciu miesięcznym inflacja wzrosła o 0,1 proc., podczas gdy bazowy CPI wzrósł o 4 proc. w ujęciu rocznym.
Pomimo tego spadku, oczekiwania rozpoczynającym się dziś posiedzeniem Fed rosną, ponieważ inflacja znajduje się powyżej docelowego zakresu 2 proc. Rezerwy Federalnej. Teraz rynek z niecierpliwością oczekuje wglądu w stanowisko Fed w sprawie potencjalnych podwyżek stóp procentowych oraz decyzji o daleko idących konsekwencjach dla globalnych rynków finansowych, w tym kryptowalut.
Podczas gdy narzędzie CME FedWatch Tool wykazuje, że istnieje 98,2 proc. szans na to, że Rezerwa Federalna utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, inwestorzy wydają się czekać z boku. Nie da się jednak ukryć, że decyzje banku centralnego o obniżce stóp procentowych są czymś, czego rynek z niecierpliwością oczekuje.
Innym czynnikiem przyczyniającym się do niedawnego załamania rynku może być rezerwacja zysków przez inwestorów wykorzystujących ostatnie zyski ze znaczącego wzrostu na rynku kryptowalut. W szczególności Bitcoin, Ethereum i inne wiodące kryptowaluty osiągnęły roczne maksima w ostatnich tygodniach, ponieważ apetyt inwestorów na ryzyko wzrósł z powodu braku jakichkolwiek negatywnych katalizatorów na rynku.
Zobacz też: Rekordowa liczba upadłości konsumenckich. Jest źle, a będzie jeszcze gorzej
Niepewność jest wyczuwalna
Ponadto wydaje się, że uczestnicy rynku szukają jasności co do kondycji gospodarczej kraju, a dane dotyczące indeksu cen producentów (PPI) w Stanach Zjednoczonych mają zostać opublikowane później. Ten kluczowy wskaźnik ekonomiczny może wpłynąć na nastroje rynkowe. I tak, gołębie nastawienie może wywołać odbicie po ostatnim spadku, podczas gdy jastrzębie podejście może przedłużyć trwającą wyprzedaż.
Może Cię zainteresować: