Przełomowy wyrok sądu upadłościowego w USA. Wiadomo już, do kogo należą kryptowaluty pożyczkobiorców detalicznych

Pożyczkobiorcy detaliczni firmy Celsius uzyskali w końcu mają odpowiedź na pytanie, kto jest właścicielem kryptowalut, którą zdeponowali u wspomnianego podmiotu w zamian za udzielenie pożyczki.

13 listopada 2023 r. sąd upadłościowy orzekł, że warunki świadczenia usług Celsius wyraźnie i jednoznacznie przyznały firmie prawo własności kryptowalut pożyczkobiorców detalicznych. Decyzja sądu upadłościowego jest następstwem decyzji ze stycznia 2023 r., kiedy to uznano, że kryptowaluta klientów Celsiusa „Earn” również należała do firmy, ponieważ warunki świadczenia usług podobnie jednoznacznie przyznawały temu przedsiębiorstwu tytuł własności.

Niekończąca się opowieść

Od czasu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w lipcu 2022 r., Celsius ostatecznie zatwierdził plan rozdziału 11, który reorganizuje firmę w cyfrowe przedsiębiorstwo wydobywcze. Z perspektywy czasu wokół sprawy narosło coraz więcej kontrowersji. Chodziło m.in. o obawy klientów, że przedsiębiorstwo działało „bez żadnych formalnych procedur, kontroli lub wystarczających danych finansowych.

Ostatecznie przed kilkoma dniami sąd upadłościowy wydał pisemną opinię popierającą decyzję o potwierdzeniu, wyjaśniając, dlaczego wycenił tokeny Celsius („tokeny CEL”) – cyfrowe aktywa oferowane klientom Celsius za korzystanie z platformy – na 0,25 USD i dlaczego pożyczkobiorcy detaliczni, którzy zdeponowali swoje aktywa cyfrowe w celu uzyskania pożyczki, również przenieśli własność swoich aktywów cyfrowych na Celsius. Kwestia wartości CEL Token pojawiła się w momencie, gdy wierzyciele argumentowali, że mają prawo do większej wartości w ramach potwierdzonego przez Celsius planu rozdziału 11. Sąd upadłościowy nie zgodził się z tą tezą. W szczególności sąd uznał, że tokeny CEL zostały wycenione na podstawie połączenia użyteczności, jaką oferowały klientom za korzystanie z platformy Celsius oraz spekulacyjnej wartości tokenów CEL wykorzystywanych w zreorganizowanej firmie lub nawet jako memecoin.

Zobacz też: Swój PESEL można zastrzec. Dzięki temu oszuści będą mieli trudniej

Celsius: o co chodziło z tokenami?

Po wstrzymaniu przez firmę kupna i sprzedaży na swojej platformie w czerwcu 2022 r. tokeny nie miały praktycznie żadnego zastosowania. Jeśli chodzi o wartość spekulacyjną tokena CEL, sąd zauważył, że prawie każdy ekspert zgodził się, że tokeny wydane przez upadłą i nieistniejącą platformę prawdopodobnie miały niewielką wartość. W związku z tym sąd stwierdził, że 0,25 USD za token CEL tylko w celu rozstrzygnięcia sporu było uczciwą (i być może hojną) wyceną platformy, która nigdy więcej nie będzie działać.

Powtarzając swoją wcześniejszą decyzję ze stycznia 2023 r. dotyczącą klientów „Earn”, sąd orzekł również, że pożyczkobiorcy detaliczni również „wyraźnie i jednoznacznie” przenieśli tytuł własności swoich aktywów na Celsius, gdy zdeponowali aktywa cyfrowe w Celsius i pożyczyli pieniądze od firmy zgodnie z warunkami świadczenia przez nią usług.

Może Cię zainteresować:

CelsiusKryptowalutyStany ZjednoczoneUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz