Prezes bankowego giganta przejechał się po Bitcoinie. „Jest bezwartościowy”

Jamie Dimon, CEO JPMorgan Chase, na konferencji Financial Markets Quality Conference podkreślił, że jego bank jest jednym z największych użytkowników technologii blockchain.

Jamie Dimon stawia na blockchain, ale kryptowaluty nadal na cenzurowanym

„Jesteśmy prawdopodobnie jednym z większych użytkowników blockchain, faktycznym użytkownikiem.” – powiedział. Zaznaczył, że traktuje tę technologię głównie jako zaawansowaną bazę danych. JPMorgan wykorzystuje blockchain m.in. poprzez swoją prywatną sieć Onyx, stworzoną na bazie Ethereum.

Ta obsługuje transakcje hurtowe, pożyczki peer to peer i płatności międzynarodowe. Od momentu uruchomienia w 2020 roku, Onyx przetworzył już ponad 700 miliardów dolarów, co pokazuje skalę operacji i zaangażowanie banku w tę technologię.

Choć Dimon nie szczędzi pochwał dla technologii blockchain, jego podejście do kryptowalut pozostaje niezmiennie krytyczne. Od lat nazywa bitcoina „pet rock”. Podtrzymuje też, że kryptowaluty są „bezwartościowe”. W 2021 roku w Davos w Szwajcarii bankowy magnat nazwał nawet Bitcoina „rozdmuchanym oszustwem”.

Na konferencji ponownie podkreślił, że osobiście nie widzi wartości w tego typu inwestycjach. Choć przyznaje, że nie zabrania klientom korzystania z usług powiązanych z krypto, oferowanych przez bank. „Jeśli chcesz to robić… to wolny kraj. Wierzę w wolność, rób co chcesz,” stwierdził, zaznaczając jednak, że JPMorgan nie będzie udzielał pożyczek pod zastaw kryptowalut.

Blockchain jako nowy standard w bankowości

Pomimo swojej krytyki wobec krypto, Dimon z uznaniem mówi o blockchainie jako sposobie na poprawę efektywności i przejrzystości w bankowości. Wskazuje, że to „świetny sposób na udostępnianie danych” i narzędzie budowania zaufania między bankami a ich klientami. Jego zdaniem, technologia ta może zrewolucjonizować przepływ pieniędzy w sposób podobny do tego, jak kiedyś zrobiły to inne innowacyjne technologie w bankowości.

Zwrócił też uwagę na to, że choć blockchain istnieje już od ponad dekady, jego adaptacja nie jest tak szybka, jak w przypadku technologii takich jak sztuczna inteligencja. „Rozmawiamy o blockchainie od 12 lat, niewiele się wydarzyło. Nie rozwija się tak dynamicznie jak chociażby AI” – powiedział.

Komentarze (1)
Dodaj komentarz