USA: Kolejny krok w stronę regulacji kryptowalut

W ubiegły czwartek, dwóch amerykańskich kongresmenów złożyło projekt ustawy odnośnie modyfikacji dokumentów, dotyczących papierów wartościowych i giełd. Celem projektu jest wyłączenie cyfrowych walut z definicji papierów wartościowych.

Kryptowaluty a podatki w Stanach

Dokument Token Taxonomy Act, złożony kilka dni temu przez dwóch kongresmenów Warrena Davidson’ a i Darrena Soto, dotyczy  modyfikacji dwóch innych dokumentów z lat 30-stych ubiegłego wieku, które regulują papiery wartościowe i giełdy. Aktualna modyfikacja ma polegać na wykluczeniu cyfrowych tokenów (“digital tokens”) z definicji o papierach wartościowych i uregulowania opodatkowania kryptowalut tak, aby Amerykanie mogli przechowywać je na swoich indywidualnych kontach emerytalnych. Dodatkowo, dokument zakłada możliwość zwolnienia z podatku takich procesów, jak zamiana jednej kryptowaluty na inną oraz zwolnienie z podatku zrealizowanych zysków ze sprzedaży, bądź wymiany kryptowalut na inny walor.

Nowy problem – blockchain i kryptowaluty

Autorzy projektu zmian wyjaśnili, że kryptowaluta (“digital token”) nie może podlegać pod prawo dotyczące papierów wartościowych, dopóki sieć nie będzie w pełni funkcjonalna.

Komisja ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w Stanach Zjednoczonych nigdy przedtem nie miała styczności z podobnym problemem. Na szczęście istnieje spora grupa ludzi, którzy chcą im w tym pomóc. Za nową propozycją regulacji stoi wiele ważnych podmiotów i osób, które czekają na akceptację założeń dokumentów przez SEC. W procedurze akceptującej bierze udział ponad 50 różnych uczestników rynku, włączając w to ekspertów z Nasdaq, Fidelity czy State Street.


W obecnej strukturze prawnej, zdecentralizowane sieci nie są w stanie prawidłowo się rozwijać, ale jesteśmy coraz bliżej znalezienia właściwej drogi dla regulacji tego rynku i zwolnienia cyfrowych walut z różnej maści podatków i obostrzeń – mówią zgodnie Soto i Davidson.


W Polsce zostały już wprowadzone pewne zmiany w podatkach dotyczące kryptowalut, które wejdą w życie w 2019 roku. Z całą pewnością warto obserwować, co się dzieje w innych krajach i wdrażać u siebie sprawdzone rozwiązania.


Czy sądzisz, że SEC zgodzi się na modyfikację ustaw? Jaki będzie to miało wpływ na rynek?

Amerykańscka Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC)politykaprawo kryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz